Tarnowski krytyk filmowy Łukasz Maciejewski zaproszony został do członkostwa w Europejskiej Akademii Filmowej. Tarnowianin jest trzecim polskim krytykiem filmowym w tym gremium, zrzeszającym największych twórców europejskiego i światowego kina.
Pod koniec października, z rekomendacji Brunona Chatelin, twórcy serwisu FilmFestivals.com oraz członka zarządu Europejskiej Akademii Filmowej, w uznaniu zasług dla dotychczasowej działalności krytyczno-filmowej, decyzją kapituły EFA Łukasz Maciejewski został zaproszony do stałego członkostwa w Akademii Filmowej.
Wyróżnienie tym większe, że EFA, podobnie jak Akademia Oscarowa, jest organizacją branżową, zrzeszającą niemal wyłącznie artystów: reżyserów, aktorów, operatorów, producentów. Krytycy filmowi są zapraszani do członkostwa w EFA tylko w wyjątkowych sytuacjach. W tym momencie, obok Barbary Hollender z „Rzeczpospolitej” i profesora Tadeusza Lubelskiego z UJ, Maciejewski jest dopiero trzecim polskim krytykiem w tym gremium.
Europejska Akademia Filmowa to współfinansowana przez Komisję Europejską inicjatywa europejskich reżyserów z siedzibą w Berlinie przyznająca od 1988 roku, Europejskie Nagrody Filmowe.
Akademia została oficjalnie utworzona przez szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana, by promować europejską kulturę i zabiegać o poparcie dla interesów kina europejskiego na innych kontynentach. Pierwszym Przewodniczącym Akademii został wybrany Wim Wenders. Spośród polskich artystów w skład EFA wchodzą między innymi: Jerzy Skolimowski, Andrzej Wajda, Wojciech Smarzowski, Krzysztof Krauze, Juliusz Machulski, Lech Majewski, Wojciech Marczewski, Andrzej Chyra, Jerzy Stuhr, Krzysztof Zanussi i Andrzej Żuławski.
Akademia uczestniczy w przedsięwzięciach promujących europejską produkcję filmową, organizuje seminaria i konferencje. Najbardziej prestiżowym wydarzeniem organizowanym przez EFA jest „Europejska Nagroda Filmowa”. W latach 1988 – 1996 laureaci otrzymywali statuetkę Felixa, od 1997 wręczana jest Europejska Nagroda Filmowa. W tym roku ceremonia wręczenia „Europejskich Nagród Filmowych” odbędzie się w Rydze, a jednym z najpoważniejszych kandydatów do nagród jest „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.