Centrum Sztuki Mościce organizuje 10 listopada uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Koncert rozpocznie się o godzinie 18.30. Obowiązują wejściówki i zaproszenia.
Centrum sztuki Mościce zaprasza na uroczysty koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przedsięwzięcie zaplanowane na wigilię dnia niepodległości będzie galą muzyki klasycznej w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego.
Koncert odbędzie się z inicjatywy i pod honorowym patronatem Romana Ciepieli, Wicemarszałka Województwa Małopolskiego. Partnerami przedsięwzięcia są Grupa Azoty oraz Tauron Polska Energia.
Spotkanie z historią i mistrzowskim wykonaniem muzyki Fryderyka Chopina i Antonína Dvořáka poprzedzone zostanie wernisażem i rozstrzygnięciem konkursu plastycznego „Polska Niepodległa”. Do konkursu zaproszeni zostali wszyscy uczniowie Tarnowa a jego celem było propagowanie wiedzy historycznej i postaw patriotycznych w kontekście najważniejszych wydarzeń w historii Polski.
Uroczysty koncert zaplanowany na 10 listopada będzie okazją do spotkań kilku pokoleń wokół idei niepodległości.
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus rozpoczęła działalność decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadebiutowała w czerwcu 2008 roku. Tworzą ją najzdolniejsi absolwenci i studenci wyższych uczelni muzycznych, którzy nie ukończyli 30 roku życia. Współpracowała ze znakomitymi dyrygentami oraz solistami. Zrealizowała szereg nagrań płytowych, radiowych oraz telewizyjnych, szczególne miejsce w dyskografii Orkiestry zajmują dwie płyty z repertuarem symfonicznym zarejestrowane pod batutą Jerzego Semkowa.
Współpraca dyrygencka z Krzysztofem Pendereckim zaowocowała wydaniem kompletu jego Symfonii w autorskim kształcie interpretacyjnym (2012). Wydawnictwo zostało uhonorowane nagrodą International Classical Music Award (2014).
Orkiestra występowała na wielu estradach koncertowych oraz podczas licznych festiwali w Polsce i za granicą: w Austrii, Chinach, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii, Szwajcarii, na Litwie, Ukrainie i we Włoszech.
W listopadzie 2013 roku Krzysztof Penderecki objął Orkiestrę Honorowym Patronatem Artystycznym.
Koncert rozpocznie się 10 listopada o godzinie 18.30. Obowiązują wejściówki i zaproszenia, a informacje uzyskać można w kasie CSM (tel.: 14 633 46 04).
Fot.: Maciej Grabski
Program:
Fryderyk Chopin
Polonez A-dur (wersja orkiestrowa)
Fryderyk Chopin
Koncert fortepianowy f-moll
I. Maestoso
II. Larghetto
III. Vivace
***
Antonin Dvořák
VII Symfonia d-moll „Londyńska" op. 70,
I. Allegro maestoso
II. Poco Adagio
III. Scherzo: Vivace
IV. Finale: Allegro
Wykonawcy:
Piotr Sałajczyk (fortepian)
Tadeusz Wojciechowski (dyrygent)
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Magdalena Miśka-Jackowska (słowo)
Dariusz Stańczuk (słowo)