Zakończono konserwację zabytkowego rzędu

 Zakończone zostały prace przy konserwacji znajdującego się w zbiorach tarnowskiego muzeum osiemnastowiecznego rzędu końskiego. Rozłożone na etapy prace konserwatorskie trwały kilka lat, a kosztowały ponad 100 tysięcy złotych. Pieniądze pochodziły z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Dobiegły końca rozpoczęte w 2010 roku prace konserwatorskie rzędu końskiego z XVIII wieku, znajdującego się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Eksponat ten, określany również mianem rzędu „amarantowego”, jest przykładem polskiego orientalizmu – czyli zainteresowania Wschodem oraz wpływu Orientu na naszą kulturę. Jest też jednym z kilkunastu kompletnych rzędów znajdujących się w polskich zbiorach muzealnych. Eksponat stanowi także materialne świadectwo potężnego prądu kulturowego znanego jako sarmatyzm, będącego w dużej mierze wynikiem wpływów orientalnych – zwłaszcza tureckich. Rzędy takie jak „tarnowski” mogły powstać zarówno na ziemiach polskich - wytworzone na wzór siodeł tureckich, ale ozdobione modną ówcześnie ornamentyką zachodnioeuropejską, zwłaszcza francuskiej regencji, albo też powstać w Turcji – jako rodzimy typ osiodłania, wzbogacony obcymi ornamentami, skierowanymi w gusta zachodniego odbiorcy.
Konserwacja przebiegała w kilku etapach – rozpoczęto od konserwacji siodła i taszek, później renowacji poddano ogłowie, przedpiersienie i podogonie, a w tym roku poduszkę i dwa olstra.

W trakcie konserwacji konieczne było było wykonanie zaawansowanego demontażu każdego z elementów oraz usunięcia materiałów, głównie bawełnianych płócien, odznaczających się mocnym wypłowieniem, użytych w poprzedniej konserwacji zabezpieczającej, wykonanej przypuszczalnie kilkadziesiąt lat temu.

Całe zadanie kosztowało ponad 100 tysięcy złotych, a finansowane było z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

20.11.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |