Od 24 do 28 listopada trwać będzie w Tarnowie tegoroczna edycja kampanii „Biała wstążka”, przeciwko przemocy wobec kobiet. Organizatorem akcji jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie.
Po raz trzeci Tarnów włącza się w międzynarodową kampanię „Biała wstążka”. Tegoroczna edycja odbywa się od 24 do 28 listopada. To największa na świecie akcja organizowana od 23 lat w ponad 55 krajach. Jej celem jest manifestacja sprzeciwu przeciwko przemocy wobec kobiet. Ambasadorem tegorocznej tarnowskiej edycji, będzie żużlowiec Janusz Kołodziej. Podobnie jak w ubiegłym roku, organizatorem akcji jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Każdy dzień skierowany jest do innej grupy odbiorców, w tym osób doświadczających przemocy w rodzinie, stosujących przemoc, mieszkańców miasta, jak też do uczniów tarnowskich szkół.
W programie przewidziano konferencje, porady psychologa, prawnika, spotkanie z poezją, warsztaty psychologiczne „Męskie spotkania”, mecz piłki siatkowej pod hasłem „Sport przeciw przemocy” oraz działania profilaktyczne.
Ważnym punktem tegorocznej edycji będzie kolportaż ulotek skierowanych do osób doświadczających przemocy oraz stosujących przemoc.
Widocznym symbolem Kampanii, będzie charakterystyczna biała wstążka oznaczająca zobowiązanie do przerwania milczenia w kwestach przemocy i zdecydowanego reagowania, gdy się jest jej świadkiem.
W trakcie całego tygodnia Kampanii w Tarnowskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy przy ul. Szarych Szeregów 1, odbywać się będą „Dni Otwarte Placówki”, w czasie których każda osoba będzie mogła zapoznać się szczegółowo z obszarami pracy Ośrodka, zasadami funkcjonowania, przyjmowania klientów i procedurami pomocy.
Ponadto 1 grudnia zaplanowano w Sali Lustrzanej przy ulicy Wałowej Debatę Oksfordzką „Teza Wychowanie bez klapsa nie jest możliwe”. Organizatorami debaty są Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika. Gościem konferencji będzie Ryszard Izdebski, psycholog kliniczny i pedagog, dyrektor Krakowskiej Fundacji Rozwoju Psychoterapii oraz Krakowskiego Instytutu Psychoterapii Stowarzyszenia Siemacha; kierownik Zespołu Hospitalizacji Domowej Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, gdzie zajmuje się psychoterapią młodzieży oraz terapią rodzin.
Program
24 listopada
10.00 - Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie
Uroczyste rozpoczęcie Kampanii „Biała wstążka
14.00 - szkoły na terenie Tarnowa
Prelekcje na temat przemocy i sposobów jej przeciwdziałania w wybranych szkołach
25 listopada
8.00 - 11.00 - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej , al. Matki Bożej Fatimskiej 9
Dyżur prawnika
8.00 - 15.00 - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Goslara 5
Dyżur psychologa
10.00 - 12.00 - ulice Tarnowa
Kolportaż ulotek skierowanych do osób doświadczających przemocy
12.00 - szkoły na terenie Tarnowa
Prelekcje na temat przemocy i sposobów jej przeciwdziałania w wybranych szkołach
14.00 - Kawiarnia „Pod Arkadami” ul. Wekslarska 2
Spotkanie z poezją
26 listopada
8.00 - 15.00 - 17 szkół na terenie Tarnowa
Zajęcia profilaktyczne, akcje dotyczące zjawiska i sposobów przeciwdziałania przemocy w rodzinie obejmujące, konkursy plastyczne, spotkania z rodzicami, zajęcia sportowe
27 listopada
8.00 - 15.00 - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Goldhammera 3
Dyżur psychologa
10.00 - 12.00 - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Goslara 5
Warsztaty psychologiczne „Męskie spotkania” dla osób stosujących przemoc
10.00 – 12.00 – ulice Tarnowa
Kolportaż ulotek skierowanych do osób stosujących przemoc
14.00 - Hala Sportowo - Widowiskowa TOSiR, ul. Krupnicza 8a
Mecz piłki siatkowej „Sport przeciw przemocy”
28 listopada
10.00 – Pałac Młodzieży w Tarnowie, ul. Piłsudskiego 24
Konferencja „Dziecko wobec przemocy”