Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jest kolejną uczelnią, z którą tarnowskie Zakłady Mechaniczne zawarły porozumienie o współpracy. Oprócz badań naukowych porozumienie przewiduje także programy stypendialne i stażowe dla studentów i absolwentów uczelni.
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jest kolejną uczelnią, z którą tarnowskie Zakłady Mechaniczne zawarły porozumienie o współpracy. Zakłada ono współdziałanie w zakresie przeprowadzania badań i analiz, rozwoju kompetencji personalnych, realizacji projektów rozwojowych i promowania wspólnie podejmowanych działań. Zaplanowano także opracowywanie i realizację programów stypendialnych oraz stażowych dla studentów i absolwentów krakowskiej uczelni,a jej pracownicy i pracownicy spółki mają sobie nawzajem udzielać merytorycznego wsparcia w zakresie prowadzonych badań oraz udostępniać wyniki ekspertyz, mogących mieć wpływ na produkcję. - Nasza firma o blisko stuletniej tradycji, od przeszło sześćdziesięciu lat jest liczącym się producentem sprzętu i wyposażenia dla wojska. Jako dostawca nowoczesnych systemów broni przeciwlotniczej, karabinów maszynowych, karabinów wyborowych, zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia oraz sprzętu szkolno-treningowego aktualnie realizujemy kilkanaście projektów rozwojowych - mówi Krzysztof Jagiełło, prezes Zakładów Mechanicznych.
Prof. dr hab. inż. Tomasz Szmuc – prorektor ds. współpracy AGH podkreśla, że AGH wspiera działania mające na celu tworzenie silnych zespołów badawczych. Przypomina też, że już w przeszłości Akademia Górniczo-Hutnicza realizowała badania związane z rozwojem sektora obronnego oraz z projektami realizowanymi przez tarnowską spółkę.
Wśród naukowych partnerów ZMT są też: Wojskowa Akademia Techniczna, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, Politechnika Warszawska, Politechnika Świętokrzyska, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Instytut Mechaniki Precyzyjnej, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.