10 lat z poezją Józefa Barana

 71 uczniów z 40 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa małopolskiego wzięło udział w 10 edycji Regionalnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Józefa Barana. Konkurs odbył się w Borzęcinie, rodzinnej miejscowości poety.

 

Już po raz dziesiąty w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie odbył się Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Józefa Barana. Spotkaniu w tym roku towarzyszyło hasło „Moje marzenia są wielkie, jestem więc najbogatszym człowiekiem na świecie". Do konkursu zgłosiło się 71 uczniów z 40 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa małopolskiego.

Jurorom najbardziej spodobały się interpretacje: Gabrieli Golec ze Szkoły Podstawowej w Joninach, Klementyny Policht z Gimnazjum w Zaborowie oraz Kingi Michoń z Technikum Nr 3 przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie. – Trudno uwierzyć, ale to już dziesiąta edycja konkursu. Za tę znakomitą formę promocji mojej poezji dziękuję Gminnemu Ośrodkowi Kultury z dyrektorem Piotrem Kanią na czele, Agnieszce Kwaśniak-Wiśniewskiej, polonistce miejscowego zespołu szkół, ale nade wszystko uczniom i ich opiekunom, którzy w tym konkursie uczestniczą. Sumując wszystkie edycje konkursu, można doliczyć się około 700 uczestników. Tym sposobem prawdziwie rozsiewa się żywe ziarno poezji, które kiedyś może w wielu sercach wzrośnie – komentował zadowolony Józef Baran.

Wójt Borzęcina Janusz Kwaśniak zwrócił uwagę, że 10. konkurs poezji odbywa się w roku, w którym miejscowość Borzęcin świętuje jubileusz 650-lecie powstania. Przypomniał też o książce wydanej przed kilkoma miesiącami „Borzęcin. Poezja i proza Józefa Barana", w której poeta na ponad 300 stronach zebrał utwory dotyczące swojej rodzinnej miejscowości powstałe na przestrzeni ponad 45 lat. - X Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Józefa Barana wpisuje się w rok jubileuszy w gminie Borzęcin. W 2014 roku świętujemy 650 - lecie powstania dwóch miejscowości Borzęcin i Przyborów, oraz okrągłe rocznice najważniejszych imprez: Dni Gminy Borzęcin i Święta Grzyba. Ale sam konkurs jest wyjątkowy, bo przecież od samego początku poeta Józef Baran, zasiadając w jury w nim uczestniczy. To literacki ewenement, który podkreśla związki poety z Borzęcinem, w sposób szczególny wyeksponowane w ostatnim wydawnictwie Gminnej Biblioteki Publicznej pt. "Borzęcin. Poezja i proza Józefa Barana" - podkreślał Janusz Kwaśniak.

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczestniczyły wszystkie osoby, które zgłosiły swój udział i przybyły do Borzęcina. Uczniowie prezentowali jeden z przygotowanych tekstów. Do drugiego etapu dostali się Ci, którzy swoją interpretacją wierszy wzbudzili największe uznanie komisji konkursowej. W kategorii szkół podstawowych do finału dostało się sześć osób, z gimnazjum osiem osób, natomiast ze szkół średnich pięcioro uczniów.

Recytatorów oceniało jury konkursowe w składzie: prof. Bolesław Faron – profesor, historyk literatury polskiej, krytyk i publicysta, były minister edukacji (przewodniczący komisji), Józef Baran – poeta, Elżbieta Kowal – wychowawczyni szkolna Józefa Barana, Kinga Białek – dyrektor Zespołu Szkół w Borzęcinie, Agnieszka Kwaśniak-Wiśniewska – polonistka, Maria Marek – dyrektor Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku, Piotr Kania – dyrektor GOK w Borzęcinie.

– To bardzo optymistyczne, że młodzież czyta wiersze, że tak liczna grupa poświęca się temu, by te wiersze recytować – mówił Bolesław Faron. – Uczestnicy reprezentują wysoki poziom, a to też pewnie zasługa nie tylko uczniów, ale i ich opiekunów. Poezja Józefa Barana to przede wszystkim dobra poezja, poezja dojrzała, o życiu, poezja egzystencjalna poza poezją lokalną, o Borzęcinie o najbliższych poety.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy a ich opiekunowie – podziękowania za przygotowanie uczniów.

– Dzięki wsparciu sponsorów finalistom konkursu, w sumie 19 uczniów, oraz ich nauczycielom wręczono cenne nagrody książkowe, wśród których oprócz przepięknych albumów i publikacji popularnonaukowych znalazły się również książki Józefa Barana. Staramy się tym samym jeszcze lepiej promować twórczość poety, a tym samym kulturę lokalną – informował Piotr Kania z borzęcińskiego GOK.

Konkurs – od jego początku – organizują Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Agnieszka Kwaśniak-Wiśniewska, polonistka z Zespołu Szkół w Borzęcinie.

21.12.2014
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |