Nowe etykiety – rzetelne informacje

 Weszły w życie nowe regulacje związane z etykietami na produktach żywnościowych. Etykiety muszą teraz być czytelne, łatwe do zrozumienia, a przede wszystkim zawierać rzetelne informacje. Nieodpowiednie etykiety oznaczają dla przedsiębiorców dotkliwe kary finansowe.

 

Weszło w życie rozporządzenie wydane przez Unię Europejską, które nakłada na przedsiębiorców obowiązek dostosowania etykiet zamieszczanych na żywności do nowych wymogów. Nowe przepisy obowiązują od 13 grudnia ubiegłego roku.

 

Na korzyść konsumenta
Na dostosowanie się do nowych wymogów unijnych w sferze etykietowania żywności przedsiębiorcy mieli trzy lata. O nowych zasadach stanowi rozporządzenie nr 1169/2011, które obejmuje wszystkie podmioty działające na rynku spożywczym, poczynając od producentów, a na dostawcach żywności kończąc. Nowe przepisy bardzo szczegółowo regulują zasady odpowiedzialności ponoszonej przez przedsiębiorców za dostarczanie właściwych informacji w obrębie żywności. W przypadku, gdy podmiot nie działa w Unii Europejskiej, obowiązek przekłada się na importera.

 

Na straży żywności nieopakowanej
W sferze żywności nieopakowanej do tej pory Unia dawała swobodę państwom członkowskim w regulacji danych, które powinny być podawane konsumentowi. Obecnie producenci mają obowiązek informowania o substancjach, które mogą wywoływać alergie, a także reakcje nietolerancji. Państwa członkowskie mają teraz możliwość jedynie zobowiązywania przedsiębiorców do podawania innych szczegółowych danych.

 

Nowe obowiązki
W przypadku żywności opakowanej przedsiębiorcy mają obowiązek informowania o wartości odżywczej produktu. Spod tego obowiązku wyjęto jedynie owoce i warzywa. W rozporządzeniu pojawia się również sposób w jaki należy obliczać wartość odżywczą produktów, a informacje na temat żywności muszą być dobrze widoczne i nieusuwalne. - Nowe przepisy regulują także wielkość czcionki występującej na etykietach. Rozporządzenia określa, że wysokość czcionki stosowanej do przedstawienia informacji w obrębie żywności powinna wynosić nie mniej jak 1,2 mm. Jeśli natomiast opakowanie jest mniejsze niż 80 cm2,  wysokość czcionki to co najmniej 0,9 mm.- informuje ekspert na stronie http://zebra-info.pl/druk-etykiet/.  Nowe przepisy objęły także sprzedaż internetową. Wcześniej przedsiębiorcy sprzedający żywność w sieci byli sferą nieunormowaną prawnie. Teraz także oni mają obowiązek odpowiedniego etykietowania swoich produktów.

 

Nowe regulacje, nowe kary
Nowe regulacje to także nowe sposoby karania za niestosowanie się do nich. Przedsiębiorcy, którzy po wejściu w życie nowych przepisów nadal sprzedają żywność z nieodpowiednimi etykietami, muszą liczyć się z dotkliwymi sankcjami. Wojewódzcy inspektorzy sanitarni mają prawo nakładania kar pieniężnych na podmioty nie stosujące się do nowych przepisów. Środki spożywcze wprowadzone na rynek lub opatrzone etykietą przed dniem 13 grudnia 2014 roku., które nie spełniają nowych wymogów, mogą pozostawać w obrocie do czasu wyczerpania zapasów.

13.01.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |