Przywrócono miejsce pamięci
W niedzielę, 14 czerwca w Brzostku, w województwie podkarpackim, odbędzie się uroczystość rozpocznie się uroczystość rekonsekracji cmentarza żydowskiego. Rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 14.00. Przywrócenie lokalnej społeczności miejsca pamięci o brzosteckich Żydach możliwe było dzięki staraniom mieszkających na emigracji potomków byłych mieszkańców Brzostka oraz wysiłkom Muzeum okręgowego w Tarnowie.
Dzięki staraniom profesora
Jonathana Webbera z Oxfordu, którego przodkowie zamieszkiwali w Brzostku, dzięki wysiłkom innych potomków brzosteckich Żydów i Muzeum Okręgowego w Tarnowie przywrócona zostanie pamięci społeczności Brzostku ważna, lecz niestety zapomniana część historii regionu. 14 czerwca odbędzie się o godzinie 14.00 uroczysta rekonsekracja cmentarza żydowskiego.
Gmina żydowska w Brzostku została utworzona przed 1845 rokiem. W jej skład wchodziło dwadzieścia okolicznych miejscowości, w których przed II wojną światową mieszkało ogółem około pięciuset Żydów. Społeczność żydowska miała do dyspozycji synagogę, rytualną łaźnię, szkołę oraz cmentarz.
12 grudnia 1942 roku większość Żydów z Brzostku i okolic została rozstrzelana przez Niemców. Ocalali, po wojnie wyemigrowali do USA, Wielkiej Brytanii, Australii i do innych krajów.
Sam cmentarz żydowski w Brzostku zajmował blisko hektar powierzchni. Miejsce to zostało zniszczone przez Niemców, a po wojnie rozebrano ogrodzenie, zaś kamień z pomników nagrobnych wykorzystano na rozmaite cele gospodarcze. Obecnie na części nekropolii znajdują się zabudowania oraz puste pole.
Podczas rewaloryzacji cmentarza żydowskiego w Brzostku m.in. wykonane zostało nowe ogrodzenie, postawiono pomnik upamiętniające Żydów brzosteckich zamordowanych przez niemieckich okupantów. Odzyskano także wiele kamiennych nagrobków – macew, które wróciły na cmentarz. Na budynku władz gminy umieszczona został tablica pamiątkowa poświecona historii i pamięci brzosteckich Żydów, która 14 czerwca zostanie uroczyście odsłonięta.
Gościem honorowym uroczystości będzie profesor Jonathan Webber. Brzostek gościć będzie także ambasadora Izraela w Polsce –
Cwi Rav-Nera,
Tadeusza Jakubowicza – przewodniczącego Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, licznych przedstawicieli administracji rządowej oraz samorządowej.
Po uroczystości odnowienia cmentarza, wszyscy uczestnicy zaproszeni są do Szkoły Podstawowej gdzie odbędzie się wręczenie stypendium dla szkoły ufundowane przez profesora Jonathana Webbera. Ponadto zgromadzeni będą mogli uczestniczyć w wernisażu wystawy wycinanki żydowskiej autorstwa
Marty Gołąb.
09.06.2009