Przewrót w USC

 Od 1 marca ślub będzie można wziąć także poza Urzędem Stanu Cywilnego, rodzice będą mogli nadawać dzieciom imiona obce i zacznie obowiązywać nowy wzór dowodu osobistego. Prostszy ma stać się także dostęp do dokumentów wydawanych przez USC. To efekt zmiany przepisów, która ma ułatwić życie obywatelom, a równocześnie uporządkować wreszcie rejestry ewidencyjne państwa.

 

Nie będzie już przymusu zawierania związku małżeńskiego w siedzibie Urzędu Stanu Cywilnego. Od 1 marca śluby zawierać będzie można także poza urzędem, ale trzeba będzie za to dodatkowo zapłacić. Opłata wyniesie najprawdopodobniej tysiąc złotych. Wybrane na ślub miejsce będzie musiało gwarantować zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników.
To nie koniec zmian, które czekają Polaków od 1 marca. Nowe prawo wprowadza możliwość nadawanie dzieciom imion obcych, co jest szczególnie ważne dla małżeństw mieszanych i imigrantów, uzyskujących obywatelstwo polskie. Nadal jednak nie będzie można nadawać dziecku więcej niż dwóch imion, imion zdrobniałych, a także ośmieszających lub nieprzyzwoitych.
Prostszy ma stać się obieg i dostęp do dokumentów wydawanych przez USC. Prawo nakłada na kierowników USC obowiązek prowadzenia od 1 marca elektronicznej rejestracji aktów urodzeń, małżeństw i zgonów. Odpisy z tych dokumentów będą wydawane w dowolnym USC. Przy załatwieniu spraw w urzędzie nie będzie konieczności przedstawiania odpisów wcześniejszych aktów. Ponadto przepisy wprowadzają zaświadczenie o stanie cywilnym, które jako jeden dokument zastąpi przedkładanie wielu odpisów aktów stanu cywilnego dotyczących jednej osoby.
Od 1 marca będzie także obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego. Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych, a więc nie będzie konieczności wymiany dokumentów. Nowy dowód nie będzie zawierał już informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Nie będzie też zeskanowanego podpisu jego posiadacza. Format i wymiary dowodu pozostaną takie jak dotychczas natomiast fotografia będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat od daty wydania.

19.01.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Mija rok od wyborów samorządowych. Czy zauważyłeś zmiany w funkcjonowaniu Tarnowa i jak je oceniasz?
| | | |