Przeszło 40 wystaw czasowych i ponad 100 tysięcy zwiedzających – w Muzeum Okręgowym w Tarnowie podsumowano miniony rok. Najwięcej osób odwiedziło zamek w Dębnie, następnie Muzeum Etnograficzne i Ratusz w Tarnowie. Muzealne zbiory wzbogaciły sie o blisko 600 eksponatów.
W tarnowskim Muzeum Okręgowym podsumowano rok 2014. W ciągu 12 miesięcy zorganizowano 41 wystaw czasowych, a liczba zwiedzających wszystkie muzealne oddziały wyniosła ponad 105 tysięcy osób. Najwięcej osób odwiedziło zamek w Dębnie, następnie Muzeum Etnograficzne i Ratusz w Tarnowie. Blisko 10 tysięcy osób odwiedziło także muzealny oddział w Zalipiu.
Największym zainteresowaniem widzów cieszyły się wystawy „Nauki dawne i niedawne” i „Chińska armia terakotowa”. Każdą z nich zwiedziło ponad trzy tysiące osób.
W ramach projektu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej” zorganizowano 10 wystaw tarnowskich artystów - Krystyny Róż–Pasek, Rafała Dalka, Oktawi Furtak, Krystyny Baniowskiej, Wojciecha i Krzysztofa Ruszlów, Stanisława Kozyry, Bogdany Drwal i Jerzego Napieracza.
Zbiory muzeum wzbogaciły się o 593 zabytki i łączna ich liczba wynosi obecnie 62 683. Do najważniejszych nabytków należą: fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej „Woły w zaprzęgu”, zakupiony z dotacji MKiDN i Urzędu Marszałkowskiego, rysunki Jana Kaweckiego, artysty ludowego z Gromnika, zabytki z wykopalisk na terenie Starej Synagogi w Tarnowie oraz prace artystów prezentujących się w Muzeum w ramach cyklu „Tarnowscy artyści w Galerii Muzealnej”
Muzeum wypożyczyło innym placówkom 177 obiektów, które zaistniały w 14 zdarzeniach muzealnych zaś wypożyczyło z innych muzeów i instytucji 1918 przedmiotów do 22 wystaw.
W 2014 roku zakończono prace konserwatorskie rzędu „amarantowego”. Konserwacja trwała kilka lat, jej łączny koszt to 92 tysiące złotych, a fundusze uzyskano budżetu MKiDN oraz środków własnych muzeum. Wykonano także konserwację wozu cygańskiego.
Tarnowskie muzeum jest też miejscem edukacji kulturalnej. W ubiegłym roku odbyło się 747 lekcji muzealnych, które objęły ponad 14 tysięcy uczniów.