Konsultacje w sprawie „Owintaru”

 W Tarnowie odbyło się spotkanie prezydenta miasta i przedstawicieli firm, będących właścicielami terenów dawnego „Owintaru”. Ustalono m.in. tryb dalszych konsultacji, które maja odbyć się na przełomie marca i kwietnia. Samorząd chce przygotować koncepcję obejmującą teren po dawnym zakładzie oraz całe otoczenie dworca kolejowego.

 

Rozpoczęcie prac nad przygotowaniem koncepcji zagospodarowania obszaru po dawnym Zakładzie Przemysłu Owocowo-Warzywnego „Owintar” zapowiedział prezydent Roman Ciepiela, podczas spotkania z udziałem przedstawicieli firm, będących właścicielami tego terenu. Jednocześnie zaprosił przedsiębiorców do konsultacji i wnoszenia uwag do zapowiadanego opracowania.

Samorząd chce przygotować koncepcję obejmującą nie tylko sam teren po dawnym „Owintarze”, ale także tereny bocznicy kolejowej oraz otoczenia dworca PKP. Przedsięwzięcie to wymagać będzie także rozwiązania m.in. kwestii układu drogowego, w szczególności przebudowy skrzyżowania ulicy Krakowskiej z ulicą Narutowicza i połączenia placu Dworcowego z ulicą Bandrowskiego. W dalszej perspektywie rozważana także będzie budowa połączenia ulicy Tuchowskiej z Krakowską, co ma pozwolić na rozładowanie korków w tamtej części miasta.

Współpraca z przedsiębiorcami będącymi właścicielami terenów po byłym „Owintarze” ma pozwolić na przygotowanie spójnej koncepcji, która wskaże kierunki dla sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania tego terenu. – Chcemy, by nowy układ komunikacyjny uwzględniał to, co państwa wysiłkiem powstanie na terenie Owintaru. Aby to zrobić, musimy wiedzieć, jaki jest pomysł na urządzenie należących do państwa terenów – mówił podczas spotkania prezydent Roman Ciepiela.

Uczestniczący w odbywającym się z inicjatywy prezydenta spotkaniu przedstawiciele firm Kaufland, FRAC, Świt oraz MKS Tarnovia, a także przedstawiciel dewelopera zainteresowanego terenem, generalnie zadeklarowali wolę takiej współpracy. Zwracali jednak także uwagę na potencjalne problemy. – Idea jest mądra, ale każdy z nas reprezentuje inną firmę. Nasze interesy mogą być rozbieżne – zgłaszali zastrzeżenia uczestnicy.

Przyjęto formułę, że przedsiębiorcy będą konsultować prace nad przygotowaniem koncepcji opracowywanej przez miasto i jednocześnie przygotują swoje propozycje zagospodarowania należących do nich terenów. Wspólne konsultacje powinny ruszyć już na przełomie marca i kwietnia.

- To jedna z najbardziej wartościowych i atrakcyjnych nieruchomości w mieście, a zarazem najbardziej zaniedbanych. Rozwiązanie tego problemu z korzyścią dla wszystkich stron, a przede wszystkim dla mieszkańców, wymaga dialogu i kompromisu. Mam nadzieję, że do niego dojdzie – mówi prezydent Tarnowa.

06.02.2015
Komentarze:
kruk: 06.02.2015
Nie należało rozparcelowywać i sprzedawać po kawałku strategicznego dla gminy terenu (dworzec autobusowy też sprzedany). Interesy różnych firm już nigdy nie będą zbieżne więc na terenie samorzutnie powstaje sobie las dla gawronów i nie trzeba tu planowania by dostrzec zbieżność naturalnego zarastania z funkcją sąsiednich plant. Kra kraa kraaa ...
Twój komentarz:
Ankieta
Mija rok od wyborów samorządowych. Czy zauważyłeś zmiany w funkcjonowaniu Tarnowa i jak je oceniasz?
| | | |