Współpraca nauki z biznesem i wzrost nakładów na działalność badawczo-rozwojową – tak w wielkim skrócie wyglądają założenia Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, związanego z nową, unijną perspektywą finansową. W myśl założeń tarnowskie Zakłady Mechaniczne podpisały kolejne porozumienie o współpracy, tym razem z Politechniką Rzeszowską.
Nacisk na współpracę nauki z biznesem oraz zwiększenie roli wiedzy i innowacji jako sił napędowych rozwoju - takie są założenia Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, dotyczącego nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Rozwój gospodarki ma być związany ze wzrostem nakładów na działalność badawczo-rozwojową oraz współpracę nauki z biznesem.
W myśl takich ambitnych założeń, tarnowskie Zakłady Mechaniczne podpisały porozumienie o współpracy z Politechniką Rzeszowską. Porozumienie ma być początkiem długoterminowej współpracy zakładającej realizację wspólnych projektów rozwojowych i podnoszenie kompetencji personalnych. Planowane jest przygotowanie programów stypendialnych oraz stażowych dla studentów i absolwentów Politechniki. - Pierwsze obszary, w których zamierzamy rozpocząć konkretne prace dotyczą jednak badań kompatybilności elektromagnetycznej, nakładania specjalnych powłok na metale i precyzyjnej obróbki mechanicznej – mówi Wojciech Gruszecki, członek zarządu Zakładów Mechanicznych Tarnów, którego podpis widnieje na dokumencie.
W porozumieniu, sygnowanym także przez prof. Marka Orkisza, rektora Politechniki Rzeszowskiej, zapisano również merytoryczne wsparcia dla prowadzonych badań i udostępnienie wyników ekspertyz mogących mieć wpływ na produkcję. Dokument określa też obszar informacji poufnych, które nie będą udostępniane partnerom. Tarnowska spółka realizuje obecnie kilkanaście projektów rozwojowych. Część z nich prowadzona jest w kooperacji z innymi podmiotami i instytucjami.
Fot.Marian Misiakiewicz