Edyta Ropek mistrzynią Europy

Tarnowianka Edyta Ropek wywalczyła w Paryżu tytuł mistrzyni Europy we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas. Polka w finałowym biegu pokonała Rosjankę Olgę Morozkinę. W rywalizacji panów w tej samej konkurencji Jędrzej Komosiński (AZS PWSZ Tarnów) zajął dziewiątą lokatę, a Tomasz Oleksy ( MKS Tanovia) był 12.

W Paryżu zakończyły się Mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej. Bardzo dobrze spisała się w tych zawodach zawodniczka Tarnovii Edyta Ropek, która wywalczyła tytuł mistrzowski w konkurencji na czas. Tarnowianka, prowadząca po eliminacjach, w finale pokonała Olgę Morozkinę z Rosji. W biegu finałowym tarnowianka zbliżyła się do aktualnego rekordu świata (10.58 s.), uzyskując czas 11.18 sekundy. Na trzeciej pozycji uplasowała się kolejna Rosjanka Anna Saulewicz, która pokonała reprezentantkę Czech Lucie Hrozową.
Po tym zwycięstwie Edyta Ropek zapewniła sobie kwalifikację na World Games 2009.
Druga z Polek, Monika Prokopiuk (Skarpa Lublin) uplasowała się na jedenastym miejscu.
Słabiej wypadli w Paryżu panowie – w konkurencji na czas Łukasz Świrk z Lublina zajął czwartą lokatę, tarnowianie – Jędrzej Komosiński ( AZS PWSZ) i Tomasz Oleksy (MKS Tarnovia) - sklasyfikowani zostali odpowiednio na dziewiątej i dwunastej. Mistrzem Europy w konkurencji wspinaczki na czas został Jewgienij Wajczekowski z Rosji, drugie miejsce wywalczył Maksim Osipow z Ukrainy, a trzecie zajął jego rodak Maksim Stienkawoj.