Dla kogo nagroda

 Jeszcze przez ponad miesiąc można zgłaszać kandydatów do Nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego. Wyróżnienie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski.


W 2009 roku samorząd województwa małopolskiego, uznając zabytki architektury drewnianej za jeden z istotnych czynników współkształtujących środowisko człowieka oraz uczestniczących w kształtowaniu świadomości indywidualnej i społecznej, podjął decyzję o ustanowieniu nagrody, która stworzyłaby możliwość wyróżnienia całokształtu działalności oraz dokonań w dziedzinie szeroko pojętej ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski. Jeszcze przez ponad miesiąc można zgłaszać kandydatów do nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego. Wyróżnienie to jest przyznawane osobom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski. W poprzednich edycjach uhonorowano m.in. Emilię Rutkowską kustosza, byłą dyrektor Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej, ks. Grzegorza Nazara, proboszcza Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Gorlicach oraz ks. prałata Stanisława Dziedzica. Wyróżniona osoba oprócz statuetki otrzyma 15 tysięcy złotych. Kapituła Nagrody czeka na kandydatury do 20 marca. Zgłaszać je mogą m.in. instytucje kultury, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i izby konserwatorów zabytków, jednostki samorządowe, a także uczelnie wyższe czy kościoły. Dokumenty należy składać za pośrednictwem poczty na adres: Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, 30-017 Kraków, ul. Racławicka 56 lub osobiście na Dziennik Podawczy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

Marian Kornecki – urodził się 24 marca 1924 roku w Krakowie. W latach 1947 – 1951 studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. 16 grudnia 1988 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych za pracę "Kościoły drewniane w Małopolsce". Przedmiotem jego szczególnego zainteresowania, realizowanego z niezwykłym oddaniem i pasją przez dziesięciolecia, było drewniane budownictwo sakralne i ludowe. Owocem tych działań był m.in. współudział w zaprogramowaniu i realizacji parku etnograficznego w Wygiełzowie – Lipowcu. Wydał także 105 zeszytów "Kościołów drewnianych", biuletynu Sekcji Kościoły Drewniane SHS i Regionalnego Ośrodka Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego w Krakowie.

19.02.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |