Ścieżką do ogrodu marzeń

 Gdy robi się coraz cieplej, a w słonecznych promieniach zakwitają pierwsze, niepozorne jeszcze kwiatki, z entuzjazmem i niecierpliwością zaczynamy myśleć o działkach czy przydomowych ogrodach. W planach prac porządkowych warto uwzględnić to, co do tej pory być może niezbyt absorbowało uwagę – ścieżki, element bardzo praktyczny, który teraz może stać się też niebagatelnie dekoracyjny.

 

Prace porządkowe, a potem pielęgnacja roślin w przydomowych ogrodach czy na działkach, od wczesnych wiosennych dni pochłaniają sporo czasu. Dla niektórych to konieczność i obowiązek, dla większości ogromna przyjemność. Planując prace warto zadbać o ścieżki, które w każdym ogrodzie pełnią funkcję praktyczną, a dzięki odrobinie wyobraźni i niewielkim nakładom mogą stać się wyjątkowym elementem dekoracyjnym.

 

Z kamienia na kamień

Nic tak nie odpręża jak poranna kawa we własnym ogrodzie. Również prace przy roślinach to dla wielu osób idealny sposób na relaks i ucieczkę od szarej codzienności. Funkcjonowanie w ogrodzie zdecydowanie ułatwiają ścieżki komunikacyjne. Dzięki nim można bez przeszkód przemierzać posesję boso lub odwrotnie - w eleganckich szpilkach. Pomysłowe ułożenie ścieżek sprawi, że ogród stanie się doskonałym miejscem na spacery w gąszczu roślinności. Nie wychodząc z domu będzie można poczuć się jak w parku. Ścieżki są bardzo praktyczne, mogą być także po prostu ładne. Muszą być jednak wykonane z odpowiedniego materiału i we właściwy sposób. Na nic się zdadzą, gdy będą nierówne lub praktycznie niewidoczne. To element, który bardzo przyciąga uwagę, nie warto więc psuć aranżacji ogrodu mało estetyczną ścieżką.

 

Kręta ścieżka w nieznane

Ścieżki pełnią głównie rolę komunikacyjną. To po nich można bez problemy dostać się w dowolny zakątek naszej posesji. Dlatego istotny jest sposób ich ułożenia bo trzeba pamiętać, że ścieżki mają maksymalnie ułatwiać dotarcie do kluczowych punktów czyli śmietnika, skrzynki na listy czy garażu. Do tych miejsc ścieżka powinna być ułożona najlepiej w linii prostej. W ogrodzie można pokusić się o bardziej kręte ścieżki, to umożliwi spokojne, dłuższe przechadzki. Jeśli komuś brakuje wyobraźni może, przed rozpoczęciem prac, wyznaczyć ścieżkę za pomocą palików ze sznurkiem. Taki zabieg pozwoli zobaczyć jej ułożenie z różnych perspektyw. Ważne jest, aby ścieżka miała odpowiednią szerokość. Bez problemu powinny poruszać się nią dwie osoby.

 

Jaki materiał? Jaki kolor?

Na rynku jest ogromny wybór kostek, płytek i kamieni, dlatego bez problemu każdy znajdzie rozwiązanie dobre do swojego ogrodu. Pamiętajmy, że materiał i kolor ścieżki musi współgrać z resztą architektury naszego ogrodu. Nie zapominajmy też o wytrzymałości materiału, najlepszym rozwiązaniem jest granit i łupek. Wykonana ścieżka z kamienia jest po prostu niezniszczalna, a naturalne kolory będą idealnie pasować do każdego ogrodu – radzi ekspert ze strony http://www.granit-kostrza.pl/ . Oczywiście jest to rozwiązanie stosunkowo kosztowne, ale dla osób o mniej zasobnym portfelu idealne będą ścieżki żwirowe lub wykonane z betonowej kostki. Ciekawym rozwiązaniem są też kostki wykonane z czerwonego piaskowca. Kolor powinien jednak pasować do barw obecnych w ogrodzie czy koloru murków, altany, ogrodzenia. Przed zakupem warto sprawdzić czy wybrany materiał pod wpływem wilgoci nie robi się śliski. To bardzo ważne, bo spacer nawet w deszczu lub tuż po nim powinien być bezpieczny.

05.03.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |