Fejfy, w Polsce nazywane kopijnikami, będą bohaterami wystawy „Węgierskie pomniki pamięci”, na której otwarcie zaprasza 9 marca tarnowskie muzeum. Wystawa stanowić będzie zbiór tych oryginalnych pomników pamięci usytuowanych w różnych regionach Polski, a mało kto wie, że i Tarnów posiada własną grupę kopijników.
Niezwykłym przejawem węgierskiej sztuki ludowej są drewniane nagrobki słupowe – fejfa. W Polsce nazywane są kopijnikami, gdyż nawiązują do prastarej tradycji wbijania kopii w grób rycerza.
Od XVI wieku zaczęły się upowszechniać, zwłaszcza na terenie Siedmiogrodu, wraz z szerzeniem się reformacji, i stały się charakterystycznym oznakowaniem grobów na cmentarzach protestanckich, podobnie jak krzyże na katolickich. Nowego znaczenia nabrały kopijniki po pierwszej wojnie światowej i traktacie pokojowym w Trianon w 1920 roku, w wyniku którego Węgry straciły ponad dwie trzecie terytorium. Dla Węgrów, którzy pozostali poza ojczyzną, stały się wówczas symbolem tożsamości narodowej.
Idea stawiania kopijników niemal całkowicie zanikła w czasach rządów komunistycznych, ale odrodziła się spontanicznie w 1989 roku i od tego czasu pełnią one rolę pomników pamięci. Często są odwzorowaniem części ciała: głowy, szyi, tułowia, nogi, ręki, choć symbolika różna jest w różnych regionach Węgier.
Mało kto wie, że także Tarnów posiada własna grupę kopijników. Dziesięć kopijników na skwerze przy pomniku Sándora Petofiego ustawionych w okrąg upamiętnia bitwy stoczone przez gen. Józefa Bema. Z kolei za Bramą Seklerów im. Józefa Bema i Sándora Petofiego przy ulicy Krakowskiej, w 2006 i 2008 roku z inicjatywy Andrzeja Szpunara, Tarnowskiego Muzeum, Towarzystwa Przyjaciół Węgier i Istvana Balázsa z Miszkolca postawiono dwa kopijniki. Pierwszy poświęcony Michałowi Forgonowi – prawnikowi i heraldykowi rodów węgierskich, który zmarł z ran w Tarnowie w 1914 roku i został pochowany na zniszczonym cmentarzu nr 202. Drugi upamiętnia Norberta Lippóczego – winiarza i kolekcjonera, mieszkańca Tarnowa i honorowego obywatela miasta.
Na otwarcie wystawy będącej zborem kopijników znajdujących się w różnych regionach Polski zaprasza 9 marca o godzinie 18.00 tarnowskie muzeum przy Rynku 3.
Wystawie towarzyszył będzie folder z tekstami o genezie tego niezwykłego obyczaju, jego historii oraz rycerskich obyczajach pogrzebowych.