Na wystawę „Pożegnanie z Afryką” zaprasza 16 marca o godzinie 18.00 Muzeum Etnograficzne w Tarnowie. Zanim jednak dojdzie do pożegnania, można będzie choć trochę poznać życie codzienne, kulturę i wierzenia czterech niezwykłych, afrykańskich plemion.
„Pożegnanie z Afryką” to wystawa, która opowiada o codziennym życiu, kulturze, tradycjach i wierzeniach czterech niezwykłych plemion Afryki Zachodniej, Północnej i Środkowej - Tuaregów, Dogonów, Bambara, Buszongo.
Tuaregowie, zwani błękitnymi rycerzami Sahary, to dumny i niezależny lud koczowniczy, należący do grupy ludów berberyjskich. Posługują się własnym językiem i jako jedyni w Afryce Północnej nie używają pisma arabskiego, lecz własne – tifinagh. To mistrzowie geometrycznego i abstrakcyjnego zdobnictwa na przedmiotach codziennego użytku. Mieszkają w namiotach wykonanych ze skór wielbłądzich czy grubych, wełnianych tkanin rozpiętych na drewnianych żerdziach.
Dogoni to jedno z najbardziej tajemniczych plemion Afryki Zachodniej. Uważają się za pierwszych ludzi, którzy pojawili się na Ziemi. Twierdzą, że pochodzą z jednej z planet krążących wokół Syriusza i potrafią określić położenie Syriusza o każdej porze roku. Dogoni to także utalentowani artyści. Stworzyli około 80 rodzajów oryginalnych masek, których cechą charakterystyczną są wydłużone, prostokątne lub trójkątne wycięcia na oczy zachodzące na kości policzkowe.
Z plemieniem Bambara związana jest legenda mówiąca o tym, że pewnego dnia na ziemi pojawiła się antylopa Cziwara – istota mityczna, w jednej połowie ludzka a w drugiej zwierzęca. Zeszła z niebios nauczyć ludzi uprawiać zboże. Ludzie jednak zapomnieli o jej dobroczynnych działaniach i rozzłoszczona Cziwara schowała się w głębokiej jamie. Aby ją przebłagać plemię Bambara zaczęło robić maski symbolizujące święte zwierzę. Maski Cziwara noszone są obecnie jako ozdoba głowy podczas obrzędowych tańców.
Buszongo z kolei to Ludzie Rzucanych Noży. Nazwa plemienia wywodzi się od dawnej, tradycyjnej i niezwykle niebezpiecznej broni – noża pociskowego o osobliwym kształcie, zwanego szongo. Sztuka tego plemienia jest także jedną z najbardziej rozwiniętych tradycyjnych sztuk Afrykańskich.
W ramach wystawy prowadzone będą warsztaty „Etno-Africa” przeznaczone dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Podczas warsztatów mali podróżnicy poznają życie codzienne plemion Tuaregów i Dogonów z wplecionymi w ich egzystencję rytuałami. Wprowadzeniem do spotkań będą wędrówki „palcem po mapie” mające na celu wzbudzenie zainteresowania dziedzictwem Afryki z jej położeniem geograficznym oraz warunkami bytowania. Wspólnymi siłami dzieci wraz z pracownikami muzeum wykonają afrykańskie maski, zwierzęta powszechnie występujące w dżungli, na sawannie oraz Saharze jak również biżuterię wzorowaną na stylizowanym oraz osobliwym wzornictwie, przy użyciu zróżnicowanych środków plastycznych.
Na otwarcie wystawy Muzeum Etnograficzne w Tarnowie przy ulicy Krakowskiej 10 zaprasza 16 marca o godzinie 18.00. Obok egzotycznych strojów, rytualnych masek, rzeźby, biżuterii, instrumentów muzycznych, fetyszy, broni czy przedmiotów codziennego użytku i tych, które towarzyszyły ludziom podczas obrzędów inicjacyjnych, święta plonów, ceremonii pogrzebowych oraz różnych magicznych praktyk, na wystawie obejrzeć będzie można obrazy namalowane przez artystów z Demokratycznej Republiki Kongo w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku przedstawiające sceny z codziennego życia mieszkańców Czarnego Lądu.
Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów: Muzeum Afrykanistycznego im. dr Bogdana Szczygła oraz Kolekcji Sztuki i Malarstwa Czarnej Afryki im. prof. dr hab. Anny i pilota Leona Kubarskich w Olkuszu oraz z Muzeum Misyjnego oo. Redemptorystów w Tuchowie.