Recital mistrzowski Krzysztofa Jakowicza i Roberta Morawskiego

 Centrum Paderewskiego Tarnów - Kąśna Dolna zaprasza 21 marca o godzinie 18.00 na recital mistrzowski Krzysztofa Jakowicza i Roberta Morawskiego „Z niekończącą się czułością...”. Bilety w cenie 15 złotych kupować będzie można bezpośrednio przed koncertem. Istnieje również możliwość przejazdu autokarem z Tarnowa do Kąśnej Dolnej.

 

„Z niekończącą się czułością...” – to tytuł koncertu, w którym wystąpią Krzysztof Jakowicz (skrzypce) i Robert Morawski (fortepian). Koncert, organizowany przez Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna, odbędzie się w Kąśnej Dolnej 21 marca o godzinie 18.00. Bilety kosztują 15 złotych, będzie można je kupować bezpośrednio przed koncertem.

O godzinie 17.00 zaplanowano wyjazd autokaru do Kąśnej sprzed siedziby tarnowskiego teatru. Organizatorzy proszą o potwierdzanie miejsc w autokarze pod numerem telefonu: 14 621 09 21.

Krzysztof Jakowicz to wybitny polski skrzypek, szczególnie ceniony przez Witolda Lutosławskiego, któremu wielki kompozytor powierzył polskie wykonanie wszystkich swoich utworów skrzypcowych. Na zaproszenie Mistrza wykonywał dzieła kompozytora, pod jego batutą, w ważnych centrach muzycznych świata.

Ukończył z odznaczeniem studia wiolinistyczne pod kierunkiem takich Mistrzów, jak Tadeusz Wroński, Josef Gingold, Eugenia Umińska, János Starker, Henryk Szeryng. Jest laureatem I nagrody Konkursu im. E. Ysaÿe'a w Warszawie (1959), III nagrody i nagrody specjalnej Henryka Szerynga w IV Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1962). Był wielokrotnie zapraszany do udziału w festiwalach o światowej renomie, występuje ze sławnymi orkiestrami takimi, jak: English Chamber Orchestra, Filharmonia Izraelska, Wiener Symphoniker, BBC Scottish Orchestra, Orchestre National de France, Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Filharmonia w Oslo, Orquesta National de España, Polska Orkiestra Kameralna, Orkiestra „Amadeus”.

Był solistą na licznych turnée zagranicznych w większości polskich orkiestr – z Filharmonią Narodową, Polską Orkiestrą Kameralną, Sinfonią Varsovią, NOSPR, Filharmonią Łódzką, Wrocławską, Śląską, Krakowską, Bydgoską, Orkiestrą „Amadeus”.

Współpracuje ze wszystkimi wybitnymi dyrygentami polskimi, przez dwa lata był pierwszym skrzypkiem słynnego Kwintetu Warszawskiego.

Od kilkunastu lat tworzy duet skrzypcowy ze swoim synem, Jakubem Jakowiczem. Współpracuje także z innymi wybitnymi artystami różnych generacji. Jest emerytowanym profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie oraz visiting professor w Soai University w Osace (Japonia).

Robert Morawski jest czołowym polskim pianistą, kameralistą. Uczniem Jerzego Marchwińskiego. W 1999 roku ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalli. Kształcił się pod kierunkiem pedagogów światowego formatu, takich jak: Irwin Gage, Naum Sztarkman, Lee Kum-Sing, Tomasz Herbut, Edward Wolanin, Joanna Świetlik.

Występował z najwybitniejszymi artystami, koncertuje w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Austrii, Bułgarii, Szwajcarii, Włoszech, Norwegii, Francji, Stanach Zjednoczonych. Występuje podczas znaczących międzynarodowych festiwali muzycznych, jest laureatem wielu konkursów muzycznych. W 2009 roku artysta uzyskał nagrodę Rektora Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne. Wraz ze skrzypkiem Sławomirem Tomasikiem pianista otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 2011 w kategorii: najlepsza płyta kameralna z muzyką Karola Szymanowskiego.

Od kilku lat prowadzi działalność pedagogiczną, a od roku 2011 objął klasę kameralistyki fortepianowej na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie.

 

Program:

Franz Schubert – Sonatina g-moll op. 137 nr 3, D. 408

Allegro giusto

Andante

Menuetto

Allegro moderato

 

Fritz Kreisler – Trzy walce: Radość miłości, Cierpienia miłosne, Piękny rozmaryn

 

Henryk Wieniawski – Polonez A-dur op. 21

 

Sergiusz Rachmaninow – Margaretki op. 38 nr 3 (oprac. Fritz Kreisler)

 

George Gershwin – 3 Preludia (oprac. Jascha Heifetz)

Allegro ben ritmato e deciso

Andante con moto e poco rubato

Allegro ben ritmato e deciso

 

Astor Piazzolla – Tango en La, Oblivion, Revirado (oprac. Marcin Zieliński)

 

Pablo de Sarasate – Melodie cygańskie op. 20

 

19.03.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |