Musica Poetica - od humanizmu do romantyzmu

 Tegoroczna edycja Festiwalu Paschalnego Musica Poetica odbędzie się od 25 do 28 marca w Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Festiwal organizują Centrum Sztuki Mościce, Urząd Miasta Tarnowa, Capella Cracoviensis i Pro Musica Mundi. Wstęp na wszystkie festiwalowe koncerty jest wolny.

W tygodniu poprzedzającym Niedzielę Palmową po raz kolejny festiwal Musica Poetica wykreuje specjalną przestrzeń dla kontemplacji w sztuce. Przez cztery wieczory wnętrze tarnowskiej Katedry łączyć będzie muzyczne style, przechodząc stopniowo od późnego renesansu, po dojrzały klasycyzm i świt romantyzmu. Całość ukaże różne oblicza tradycji, zarówno muzyki religijnej jak i świeckiej.

Religijna treść, ale w eksperymentalnych brzmieniach szkoły weneckiej z przełomu XVI i XVII wieku, otworzy festiwal w dniu 25 marca. Następny wieczór, 26 marca, wypełni muzyka, która barokowi zawdzięcza właściwie swoje istnienie: muzyka klawiszowa, od początków swej samodzielności w utworach Frescobaldiego, po ostatnią fazę baroku (Jan Sebastian Bach), patrzącą już w kierunku klasycyzmu (sonaty Domenica Scarlattiego). 27 marca publiczność usłyszy na historycznym pianoforte muzykę klawiszową z dalszej jeszcze fazy stylowej: popisowe, ale i niezwykle emocjonalne sonaty w stylu brillante, pisane przez Jana Ladislava Dusseka, współczesnego Beethovena. Finał, 28 marca, należeć będzie z powrotem do muzyki religijnej, przygotowującej do Świąt Wielkanocnych.

W tarnowskiej Katedrze wystąpią wybitni muzycy z Polski i zagranicy. Dwa z najlepszych polskich zespołów muzyki dawnej, Capella Cracoviensis, w której składzie wystąpią jedni z najznakomitszych mistrzów instrumentów dętych, belgijska grupa Oltremontano (cały koncert poprowadzi jej szef, Wim Becu, co będzie nowością), oraz katowicka {oh!} Orkiestra Historyczna. Do tego instrumentaliści, znani jako soliści i członkowie najlepszych ansambli - na klawesynie Matteo Messori oraz na pianoforte Marek Toporowski.

Honorowy Patronat nad Festiwalem objęli: biskup tarnowski Andrzej Jeż, Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego i Roman Ciepiela, Prezydent Miasta Tarnowa.

Organizatorami Festiwalu są: Centrum Sztuki Mościce, Urząd Miasta Tarnowa, Capella Cracoviensis i Pro Musica Mundi, a Partnerami: {oh!} Orkiestra Historyczna, Art in Motion i kawiarnia Tatrzańska.

Wstęp na wszystkie koncerty festiwalowe jest wolny. Imprezą towarzyszącą Festiwalowi będzie prezentowana w Biurze Wystaw Artystycznych wystawa „Ars moriendi/Sztuka umierania”.


Program:

25 marca, 19.30, bazylika katedralna

Gabrieli, Zieleński, Lassus

Oltremontano & Capella Cracoviensis


26 marca, 19.30, bazylika katedralna

Recital: Od Frescobaldiego do Bacha

Matteo Messori - klawesyn

27 marca, 19.30, bazylika katedralna

Recital: Jan Ladislav Dussek sonaty

Marek Toporowski - pianoforte

28 marca, 19.30, bazylika katedralna

Stabat Mater

{oh!} Orkiestra Historyczna

Constanze Backes - sopran

 

 

24.03.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |