Wiosna dla samochodu

 Wiosna już na dobre zagościła za oknem. Dzień jest coraz dłuższy, pogoda sprzyjająca - czas pożegnać zimę i wziąć się za wiosenne porządki. To też doskonały moment, aby zatroszczyć się o wygląd samochodu. Samodzielnie lub z pomocą fachowców można przywrócić mu piękny blask.


Zima największy wróg samochodu

Wiosna gości już nie tylko w kalendarzu, dlatego najwyższa pora doprowadzić pojazd do porządku. Po zimie należy zadbać nie tylko o kosmetykę, ale też  stan techniczny samochodu. Niestety, sól drogowa nie jest przyjacielem podwozia i karoserii i znacznie przyspiesza korodowanie. Dlatego gdy tylko pogoda  zaczyna sprzyjać, warto dokładnie umyć samochód. Ze szczególną troską należy wyczyścić wszystkie zakamarki. Tu bardzo pomocna może okazać się myjka ciśnieniowa. Nie wolno zapominać o oponach, felgach i oczywiście nadwoziu. Po starannym umyciu można dokładnie ocenić stan samochodu. W słońcu bardzo wyraźnie będzie widać wszelkie rysy i ubytki w lakierze. Przy poważniejszym uszkodzeniu nie należy zwlekać z wizytą u doświadczonego lakiernika. Samodzielne poprawki przy większych rysach nie są dobrym pomysłem. Swoich sił można spróbować przy mniejszych ubytkach i z użyciem pasty do polerowania wyrównać kolor lakieru. Warto dokładnie nawoskować samochód, dzięki czemu karoseria odzyska piękny blask. Wosk sprawi też, że do pojazdu nie będzie tak łatwo przywierać kurz i brud, a jego późniejsze mycie będzie o wiele prostsze. Gdy samochód już błyszczy na zewnątrz, pora zabrać się za jego wnętrze. Do pielęgnacji należy dobrać profesjonalne środki czyszczące, dostosowane do rodzaju tapicerki. Zacząć jednak trzeba od dokładnego odkurzenia wnętrza samochodu. Do wyczyszczenia zakamarków dobrze jest używać szczotki z miękkim włosiem, a tapicerkę welurową  warto wyprać. Gdy nie ma pod ręką odkurzacza piorącego, zawsze można udac się do specjalisty, który fachowo odświeży wnętrze pojazdu. Pranie ręczne nie da tak dobrych efektów, jak pranie z użyciem maszyny. Tapicerkę skórzaną należy dokładnie nawilżyć. Użycie  specjalnych środków utworzy warstwę ochronną, która zapobiegnie przecieraniu i pękaniu. (źródło: http://www.braciapietrzak.pl/uslugi/ )


Nie zapomnij o stanie technicznym

Po zimie bezwzględnie należy sprawdzić stan techniczny samochodu. Niezbędna jest właściwa ocena stanu płynów eksploatacyjnych. Zima nie sprzyja zawieszeniu, dlatego w okresie wiosennym należy w warsztacie sprawdzić jego stan. Nie wolno zapomnieć o układzie kierowniczym i napędowym. Przed nadejściem wysokich temperatur należy zadbać o stan klimatyzacji. To doskonałe miejsce do rozwoju grzybów, bakterii i innych mikroorganizmów, dlatego bardzo ważne jest, by okresowo poddawać samochód także  procesowi odgrzybiania. I ostatni element - zmiana kół z zimowych na letnie i kontrola, czy posiadane ogumienie ma odpowiednią wysokość bieżnika. Od stanu opon zależy długość hamowania i przyczepność na drodze.

25.03.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |