W Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie otwarta zostanie 26 marca o godzinie 18.00 wystawa „Ars moriendi/Sztuka umierania”. Wystawę, prezentującą prace 11 artystów, będzie można oglądać w Tarnowie do 3 maja. W tym okresie organizatorzy zapraszają także na kilka imprez towarzyszących.
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza 26 marca o godzinie 18.00 na wernisaż wystawy „Ars moriendi/Sztuka umierania”.
Artyści biorący udział w wystawie to: Przemysław Branas, Justyna Górowska, Aneta Grzeszykowska, Magda Hueckel, Zuzanna Janin, Zbigniew Libera, Honorata Martin, Anna Orlikowska, Laura Pawela, Paweł Susid i Andrzej Wasilewski. Na ekspozycję składają się także funeralia, dokumenty i obiekty sztuki dawnej z kolekcji Bogdana Steinhoffa. Kuratorem wystawy jest Przemysław Chodań. - Prezentujemy wybór prac polskich artystów urodzonych pomiędzy początkiem lat pięćdziesiątych, a końcem lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Ukazują oni różne spojrzenia na temat śmierci. Widzowie zobaczą zarówno prace, które na trwałe wpisały się do polskiej historii sztuki końca XX i początku XXI wieku, jak i realizacje nowe, powstałe specjalnie na potrzeby tej wystawy – mówi Ewa Łączyńska-Widz, dyrektor BWA w Tarnowie.
Organizatorzy zapraszają także na cykl imprez towarzyszących wystawie. Wydarzenia te będą dopełnieniem jej ,a także szerszym spojrzeniem na inne zagadnienia dotyczące śmierci. - Sztuka obrazująca starość, chorobę i śmierć może budzić protest. Można jej stawiać zarzut o przekraczanie moralnych granic, gdy odsłania starość czy niedołęstwo bez wiedzy obserwowanego podmiotu. Śmierć w sztuce może być estetycznie wysublimowana. Może być cyniczna. Dotyczyć jednostek lub społeczeństw. Może być dokumentacją, fantazją lub mieszanką obydwu. Może być momentem, może też być procesem. Zaklinaniem i odczarowaniem jednocześnie. Estetycznym opracowaniem procesów i zjawisk, które budzą niesmak czy obrzydzenie, odsłaniającym jednocześnie to, co najbardziej intymne psychologicznie. Wierzymy, że wszystkie te zabiegi przysłużą się przeżyciu i pracy ze świadomości tego, co nieuchronne – zapraszają organizatorzy.
Wstęp na wszystkie wydarzenia towarzyszące bezpłatny.Wystawę będzie można oglądać w Tarnowie do 3 maja.
Program imprez towarzyszących
31 marca, wtorek, 18.00 – wykład Jerzego Żmudzińskiego „Motyw śmierci w sztuce dawnej”
9 kwietnia, czwartek, 18.00 – wykład etnograficzny Danuty Cetery „Obrzędy śmierci w kulturze ludowej”
12 kwietnia, niedziela, 15.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie
14 kwietnia, wtorek, 18.00 - wykład dr Małgorzaty Zawiły (Instytut Religioznawstwa UJ) „Śmierć w przestrzeni publicznej”
19 kwietnia, niedziela, 15.00 – po Starym Cmentarzu w Tarnowie oprowadza historyk Antoni Sypek (spotkanie pod bramą Cmentarza, ul. Narutowicza)
21 kwietnia, wtorek, 18:00 – wykład poetki Justyny Bargielskiej „Zbędne zdania: jak się żegnamy - w literaturze, w mediach, w życiu”