31 marca przypada 25. rocznica śmierci arcybiskupa Jerzego Ablewicza. Wieloletni biskup tarnowski spoczywa w katedralnej krypcie. Przy grobie swojego poprzednika będzie się modlił biskup tarnowski Andrzej Jeż, który w dniu 31 marca, o godzinie 18.00, odprawi w katedrze tarnowskiej mszę świętą za Zmarłego.
W dniu 31 marca przypada 25. rocznica śmierci arcybiskupa Jerzego Ablewicza. Biskup tarnowski Andrzej Jeż 31 marca, o godz. 18.00, odprawi w katedrze tarnowskiej mszę świętą za Zmarłego.
Z okazji 25 rocznicy śmierci arcybiskupa planowana jest także konferencja naukowa „Oddany współpracownik rzymskich Kongregacji”. Konferencja odbędzie się w dniu 15 kwietnia w Tarnowie, w auli Wyższego Seminarium Duchownego; jej początek zaplanowany jest na godz. 17.00. Organizatorem konferencji jest Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie. Podczas tej konferencji zostaną m.in. przywołane wspomnienia o arcybiskupie Jerzym Ablewiczu, a także zostanie podsumowany
ogólnokościelny wymiar jego posługi. Ponadto uczestnicy dowiedzą się także o prowadzonych pracach nad bibliografią dotyczącą abpa Jerzego Ablewicza. - To postać wielkiego formatu. Przez prawie 28 lat trwała jego posługa w Kościele tarnowskim w bardzo trudnym okresie - mówi biskup Andrzej Jeż. - Abp Ablewicz kochał Kościół tarnowski. Mógł objąć jeszcze jakąś inną stolicę arcybiskupią, ale nie chciał tego, bo był związany z Kościołem tarnowskim bardzo mocno. Był wielkim kaznodzieją, znanym w całej Polsce. Wygłosił też rekolekcje watykańskie. Ponieważ zachowały się prawie wszystkie homilie, spróbujemy je opracować i wydać.
Jerzy Ablewicz urodził się 1 listopada 1919 w Krośnie. Do szkoły podstawowej i gimnazjum uczęszczał w rodzinnym mieście. 5 marca 1943 przyjął w Przemyślu święcenia kapłańskie. Następnie pracował jako duszpasterz w parafiach, m.in. był wikariuszem we wsi Trzcieniec, a w latach 1945–1946 administratorem parafii w Pnikucie. Studia specjalistyczne odbył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu pełnił funkcję wicerektora i wykładowcy.
26 lutego w 1962 roku papież Jan XXIII mianował ks. Jerzego Ablewicza biskupem diecezjalnym w Tarnowie. Sakrę biskupią przyjął w dniu 20 maja w katedrze przemyskiej. 26 maja 1962 r. przejął rządy diecezją, a w następnym dniu odbył ingres do katedry tarnowskiej. Na hasło biskupiej posługi wybrał słowa „Lavare pedes”.
Biskup Ablewicz kierował wielu księży na studia specjalistyczne do Lublina, Rzymu, Innsbrucka i Paryża. Wznowił działalność Instytutu Wyższej Kultury Religijnej, oraz wydawanie „Tarnowskich Studiów Teologicznych”. Nawiązał współpracę z Papieską Akademią Teologiczną w Krakowie. Zreformował kurię diecezjalną i sąd biskupi. Utworzył rady – duszpasterską i kapłańską. Powołał kolegium konsultorów (1986). W latach 1982-1986 przeprowadził IV Synod Diecezji Tarnowskiej. Pod koniec życia reerygował diecezjalną „Caritas”.
W 1981 roku na zaproszenie papieża Jana Pawła II wygłosił na Watykanie rekolekcje dla pracowników Kurii Rzymskiej. Biskup Jerzy Ablewicz był członkiem Kongregacji do spraw Świętych i Błogosławionych. Zaś w ramach Konferencji Episkopatu Polski był członkiem Komisji Duszpasterskiej, Komisji do spraw KUL i Komisji do spraw Budowy Kościołów. Uczestniczył w pierwszej i ostatniej sesji Soboru Watykańskiego. Wprowadzał w diecezji jego reformy, zwłaszcza liturgiczne. Doprowadził do beatyfikacji Karoliny Kózkówny, co miało miejsce w Tarnowie, 10 czerwca 1987 r., podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Z okazji srebrnego jubileuszu biskupstwa, a także w uznaniu za gorliwość i posługę pasterską, papież Jan Paweł II podczas wizyty w Tarnowie podniósł go do godności arcybiskupiej.
Arcybiskup Jerzy Ablewicz zmarł w rezydencji biskupów tarnowskich na chorobę nowotworową, w dniu 31 marca 1990 roku. Spoczywa w podziemiach Bazyliki Katedralnej. Z okazji rocznicy jego śmierci katedralna krypta jest otwarta w dniach 30 i 31 marca.
Imię arcybiskupa Jerzego Ablewicza nosi Klub Inteligencji Katolickiej w Tarnowie, jedna z tarnowskich ulic, a także fundacja, która co roku przyznaje stypendia uzdolnionej młodzieży.