W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie podsumowano miniony rok. Ze statystyk wynika, że tarnowianie chętniej sięgają po książki, zarówno w wersji tradycyjnej, jak i elektronicznej.
Prawie pół miliona książek, czasopism, audiobooków i innych materiałów bibliotecznych wypożyczyli czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie w 2014 roku. Najczęściej wypożyczane książki to lektury oraz powieści obyczajowe.
Jak wynika z podsumowania przygotowanego przez MBP, w ubiegłym roku w wypożyczalniach zarejestrowanych było ponad 25 tysięcy czytelników. W porównaniu z rokiem wcześniejszym to o około pół tysiąca więcej. W ciągu zeszłego roku czytelnie, wypożyczalnie i telecentra odwiedziło przeszło dwieście tysięcy odbiorców to wynik lepszy o 10 tysięcy w porównaniu do roku 2013.
Biblioteka, wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom odbiorców, pod koniec 2013 roku wdrożyła nowy system biblioteczny SOWA. Ma on nie tylko usprawnić pracę bibliotekarzy, ale również ułatwiać życie czytelnikom. Jest to np. możliwość zdalnego logowania na własne konto czytelnicze, zamawiania, rezerwowania lub dokonywania prolongaty terminu zwrotu książek. Do tej pory z tej możliwości skorzystało blisko 53 tysiące osób.
Na pierwszym miejscu pod względem liczby wypożyczeń znajduje się „Mitologia” Jana Parandowskiego. W ciągu ostatnich 12 miesięcy czytelnicy równie chętnie wypożyczali m.in.: „Bajki” Ignacego Krasickiego, „Dziady” Adama Mickiewicza oraz „Przed sklepem jubilera” Karola Wojtyły. Ostatnio wśród najczęściej wypożyczanych książek królują też powieści obyczajowe.
Oprócz tradycyjnej działalności biblioteka daje możliwość korzystania z zasobów w wersji elektronicznej. W ubiegłym roku odnotowano ponad 300 tysięcy wejść do Tarnowskiej Biblioteki Cyfrowej.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie obsługuje czytelników poprzez sieć dziewięciu filii, dwóch punktów bibliotecznych zlokalizowanych w tarnowskich szpitalach oraz siedmiu działów udostępniania zbiorów.