Oddany współpracownik rzymskich kongregacji – konferencja poświęcona arcybiskupowi Ablewiczowi

 Dla uczczenia 25 rocznicy śmierci arcybiskupa Jerzego Ablewicza, w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie odbędzie się 15 kwietnia konferencja naukowa „Oddany współpracownik rzymskich kongregacji”. Konferencja rozpocznie się o godzinie 17.00, organizatorem jest Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie.

 

Święty papież Jan Paweł II nazwał arcybiskupa Jerzego Ablewicza w telegramie przysłanym na jego pogrzeb „Oddanym współpracownikiem rzymskich kongregacji”. Dla uczczenie 25 rocznicy śmierci arcybiskupa Ablewicza 15 kwietnia odbędzie się w Tarnowie konferencja naukowa pod takim właśnie tytułem.

Konferencja, której organizatorem jest Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, rozpocznie się o godzinie 17.00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Podczas konferencji zostaną przywołane wspomnienia o arcybiskupie Jerzym Ablewiczu, a także zostanie podsumowany wymiar jego posługi.

Papież Jan XXIII mianował księdza Jerzego Ablewicza biskupem diecezjalnym w Tarnowie 26 lutego w 1962 r. Początek pasterzowania biskupa Ablewicza przypadł na trudne czasy. W 1963 r. władze komunistyczne zlikwidowały Małe Seminarium, a z Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie powoływano kleryków do wojska. Biskup Ablewicz kierował wielu księży na studia specjalistyczne do Lublina, Rzymu, Innsbrucka i Paryża. Wznowił działalność Instytutu Wyższej Kultury Religijnej oraz wydawanie „Tarnowskich Studiów Teologicznych”. Nawiązał współpracę z Papieską Akademią Teologiczną w Krakowie. Ponadto biskup Ablewicz kierował też księży do pracy w krajach zachodnioeuropejskich oraz do pracy misyjnej w Kongo Brazzaville, w Afryce Centralnej, Argentynie oraz innych krajach. Zreformował kurię diecezjalną i sąd biskupi. Utworzył rady – duszpasterską i kapłańską. W latach 1982-1986 przeprowadził IV Synod Diecezji Tarnowskiej. Pod koniec życia reerygował diecezjalną „Caritas”. W 1981 r. na zaproszenie papieża Jana Pawła II wygłosił na Watykanie rekolekcje dla pracowników Kurii Rzymskiej. Biskup Jerzy Ablewicz był członkiem Kongregacji do spraw Świętych i Błogosławionych, a w ramach Konferencji Episkopatu Polski członkiem Komisji Duszpasterskiej, Komisji do spraw KUL i Komisji do spraw Budowy Kościołów. Uczestniczył w pierwszej i ostatniej sesji Soboru Watykańskiego. Z okazji srebrnego jubileuszu biskupstwa, a także w uznaniu za gorliwość i posługę pasterską, papież Jan Paweł II podczas wizyty w Tarnowie podniósł go do godności arcybiskupiej.

Arcybiskup Ablewicz zmarł w rezydencji biskupów tarnowskich w dniu  31 marca 1990 roku. Spoczywa w podziemiach Bazyliki Katedralnej. Jego imię nosi Klub Inteligencji Katolickiej w Tarnowie, jedna z tarnowskich ulic, a także fundacja, która co roku przyznaje stypendia uzdolnionej młodzieży.

 

Program Konferencji:

Wprowadzenie - ks. dr hab. Janusz Królikowski, prof. UPJPII, dziekan WTST

 

Słowo wstępne - bp dr Andrzej Jeż, biskup tarnowski

 

Natura relacji Kościołów partykularnych ze Stolicą Apostolską. Refleksje historyka - bp prof. dr hab. Jan Kopiec, biskup gliwicki

 

Ogólnokościelny wymiar posługi abpa Jerzego Ablewicza - ks. prof. dr hab. Tomasz Rozkrut, dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego (UPJPII)

 

Informacja o pracach nad bibliografią dotyczącą abpa Jerzego Ablewicza - ks. dr Andrzej Dudek, WTST

 

Informacja o zasobie archiwalnym dotyczącym osoby i posługi abpa Jerzego Ablewicza - ks. dr Stanisław Tokarski, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie

 

Wspomnienie współpracownika - ks. dr Władysław Kostrzewa, protonotariusz apostolski, wikariusz sądowy

14.04.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Mija rok od wyborów samorządowych. Czy zauważyłeś zmiany w funkcjonowaniu Tarnowa i jak je oceniasz?
| | | |