Dobra passa Borzęcina

 Rok 2015 to, z punktu widzenia samorządów, czas graniczny realizacji unijnych projektów. Dla gminy Borzęcin perspektywa finansowa 2007-2013 okazała się bardzo dobrym okresem. Samorządowcy nie zamierzają jednak spocząć na laurach i już przygotowują szereg projektów wpisujących się w nowy unijny budżet.

 

Zadania realizowane z funduszy perspektywy finansowej 2007 – 2013 dobiegają końca i muszą być sfinalizowane do końca tego roku. Mijający okres to bardzo dobry czas dla gminy Borzęcin. – Gmina w ostatnich latach należy niewątpliwie do grona liderów jeżeli chodzi o wykorzystanie funduszy unijnych – mówi wójt Janusz Kwaśniak. - Tylko w latach 2010-2014, czyli w ostatniej kadencji samorządu na inwestycje wydatkowaliśmy ponad 55 milionów złotych, co w skali niespełna 8,5 tysięcznej gminy Borzęcin stanowi bardzo dobry wynik. W rekordowych latach 2011 i 2012 na rozwój wydatkowaliśmy z budżetu blisko 50% środków. Gros tych pieniędzy – ponad 33 miliony złotych -  pochodziło z funduszu zewnętrznych, zarówno Unii Europejskiej, jak i krajowych. Wydatki inwestycyjne gminy w latach 2010 – 2014, w przeliczeniu na jednego mieszkańca zamknęły się kwotą blisko 6 tysięcy 600 złotych.

Do najważniejszych inwestycji, takich, które wyróżniają gminę w regionie wójt zalicza przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, przebudowę i budowę obiektów sportowych i budowę Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej. - Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu dla mieszkańców gminy Borzęcin to projekt, którego realizację rozpoczęliśmy jako jedni z pierwszych w Małopolsce.W efekcie powstała sieć internetu radiowego oparta na 14 masztach i 566 zestawów komputerowych z dostępem do internetu, z których 460 trafiło  nieodpłatnie do rodzin z terenu gminy – mówi Janusz Kwaśniak.

Ponad siedem milionów złotych gmina zainwestowała w obiekty sportowe. Dzięki temu, w gminie liczącej 8,5 tysiąca mieszkańców funkcjonuje pięć boisk pełnowymiarowych do piłki nożnej, pięć boisk ze sztuczną murawą typu „Orlik”, sześć boisk wielofunkcyjnych z poliuretanu do siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, z funkcją kortów tenisowych, dwa boiska do piłki plażowej, trzy hale sportowe, w tym jedna pełnowymiarowa, zaplecze lekkoatletyczne, skatepark i pięć siłowni. Do tego dodać trzeba liczne place zabaw, które są przecież pierwszym krokiem do tężyzny fizycznej. - Często sami mieszkańcy podpowiadają nam, co należałoby wykonać i czego oczekują. Tak było na przykład ze skateparkiem, którego pomysł zrodził się po rozmowach z młodymi ludźmi – mówi wójt.

Regionalne Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej to z kolei największa tego typu placówka w regionie. W czteropiętrowym budynku funkcjonował będzie Dom Pomocy Społecznej oraz Ośrodek Rehabilitacji. Wartość inwestycji zamyka się kwotą blisko 12 milionów złotych, a planowany termin oddania do użytku to styczeń przyszłego roku. Oprócz tych trzech, kluczowych dla gminy zadań, udało się także zbudować sieć wodociągową, wykonać zabezpieczenia powodziowe, wyremontować lub zbudować od nowa kilometry dróg i chodników, zmodernizować remizy OSP, centra wsi, świetlice i budynki wielofunkcyjne.

Dobrze wykorzystany mijający czas nie oznacza, że samorządowcy spoczną na laurach. W perspektywie kilku najbliższych miesięcy rozpoczną się nabory na realizację nowych zadań w ramach unijnego budżetu 2014 – 2020. Wójt naborów nie może się już doczekać – Już przygotowujemy szereg projektów, które - jestem przekonany - przy udziale środków zarówno z funduszy krajowych jak i unijnych zostaną zrealizowane. Rewitalizacja przestrzeni publicznej, zagospodarowanie otoczenia zbiorników wodnych, budowa strategicznych dla rozwoju przedsiębiorczości dróg, chodników – również wespół z samorządem województwa i powiatu, rozwiązanie problemów z zakresu gospodarki wodno - ściekowej oraz dalsze działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa powodziowego  – to najważniejsze wyzwania dla samorządowców w obecnej kadencji. Obecnie trwają prace związane z wykonaniem projektów planowanych do realizacji inwestycji. Opracowywana jest koncepcja rewitalizacji terenów poeksploatacyjnych w gminie Borzęcin, koncepcja budowy obiektu sportowego w Bielczy oraz projekty: przebudowy remizy OSP w Borzęcinie Dolnym celem utworzenia Centrum Kulturalnego Wsi, budowy remizy OSP w Jagniówce, rozbudowy budynku wielofunkcyjnego, w tym remizy OSP w Borzęcinie Górnym, modernizacji obiektu sportowego Iskry Łęki i kanalizacji gminy Borzęcin. Wygląda na to, że gmina nadchodzącą nową perspektywę finansową zamierza wykorzystać przynajmniej tak dobrze, jak mijającą.

16.04.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Mija rok od wyborów samorządowych. Czy zauważyłeś zmiany w funkcjonowaniu Tarnowa i jak je oceniasz?
| | | |