Będą (termo)modernizować

 10 budynków użyteczności publicznej poddanych zostanie w tym roku w Tarnowie procesowi termomodernizacji. Ogłoszono już pierwsze przetargi na wykonanie robót, prace mają rozpocząć się w czerwcu. Pełny koszt realizacji przedsięwzięcia to ponad 6,5 mln złotych, a prawie pięć milionów pochodzi z funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 

Kilkunastu oferentów rywalizuje w przetargu na wykonanie termomodernizacji budynków czterech przedszkoli (nr 5, 14, 15, 19) i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Mickiewicza w Tarnowie. Zwycięzca przetargu powinien być znany w ciągu dwóch tygodni.

To następny etap termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej. Prace ruszą najprawdopodobniej w czerwcu i potrwają do końca marca 2016. Będą prowadzone w taki sposób, aby powodować jak najmniejsze utrudnienia w funkcjonowaniu placówek oświatowych.

W tym roku możemy spodziewać się jeszcze termomodernizacji budynków: Gimnazjum nr 2, I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5, gimnazjum i szkoły podstawowej w Krzyżu oraz Warsztatów CKZiU.

Na realizację wszystkich tych prac magistrat ma 6,6 mln zł, z czego 4,8 mln pochodzi z funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego. - Termomodernizacje przeprowadza się, aby osiągnąć efekt w postaci oszczędności energii niezbędnej do ogrzewania budynku i wody do celów użytkowych oraz poprawy estetyki - mówi Rafał Nakielny, zastępca dyrektora Wydziału Realizacji Inwestycji. - W tym celu wykonuje się elewacje, dociepla pokrycia dachowe, wymienia instalacje centralnego ogrzewania, wymienia drzwi i okna, czasem także montuje kolektory słoneczne.

Dotychczas termomodernizacji zostało poddanych 40 miejskich budynków. W tym roku będzie to 10 następnych, w kolejce czeka natomiast jeszcze 16.

23.04.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Mija rok od wyborów samorządowych. Czy zauważyłeś zmiany w funkcjonowaniu Tarnowa i jak je oceniasz?
| | | |