Jubileusz Danuty Szaflarskiej w Tarnowie

 Danuta Szaflarska, wybitna polska aktorka i gość specjalny Tarnowskiej Nagrody Filmowej obchodzi w tym roku setne urodziny. Organizatorzy zapraszają 24 kwietnia na projekcję trzech filmów z udziałem Danuty Szaflarskiej – „Pożegnanie z Marią”, „Między nami dobrze jest” oraz „Inny świat”. Pierwszy seans rozpocznie się o godzinie 16.00.

 

Gościem specjalnym tegorocznej edycji TNF jest wybitna polska aktorka, Danuta Szaflarska, królowa polskiej sceny i filmu, jubilatka obchodząca w tym roku swoje 100. urodziny.
To właśnie Danucie Szaflarskiej poświęcony zostanie jeden z dni festiwalowych. 24 kwietnia organizatorzy zapraszają do kina „Marzenie” na projekcje filmów z udziałem aktorki. O godzinie 16.00 zaprezentowany zostanie film Filipa Zylbera „Pożegnanie z Marią”, o 18.00 „Między nami dobrze jest” w reżyserii Grzegorza Jarzyny, a o 20.00 wyświetlony zostanie dokument Doroty Kędzierzawskiej „Inny świat”.

Danuta Szaflarska, decyzją Kapituły 25 Tarnowskiej Nagrody Filmowej, w roku 2011 została uhonorowana na tarnowskim festiwalu Nagrodą za całokształt twórczości.

Danuta Szaflarska pochodzi z Kosarzysk koło Piwnicznej. Karierę aktorską zaczynała w 1939 roku od Teatru Polskiego w Wilnie, później grała m.in. w teatrze podziemnym (1942-43), frontowym AK (1943-45), Starym Teatrze w Krakowie (1945-46) i Kameralnym w Łodzi (1946-49), następnie związała się z teatrami warszawskimi: Współczesnym (1949-54), Narodowym (1954-66) i Dramatycznym (od 1966), a w ostatnich latach w TR gra wspaniale w spektaklu „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej, wyreżyserowanym przez Grzegorza Jarzynę.

Z jej biografią związana jest niemal cała powojenna historia polskiego filmu – od „Zakazanych piosenek” i „Skarbu” Leonarda Buczkowskiego, przez „Ludzi z pociągu” Kazimierza Kutza, „Dolinę Issy” Tadeusza Konwickiego, „Żółty szalik” Janusza Morgensterna, po „Jeszcze nie wieczór” Jacka Bławuta i „Między nami dobrze jest” Grzegorza Jarzyny.

W 2007 roku uhonorowano ją nagrodą aktorską na festiwalu gdyńskim za rolę w filmie „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej. Wcześniej dwukrotnie, w roku 1991 za „Diabły, diabły” Kędzierzawskiej oraz 1993 za „Pożegnanie z Marią” Filipa Zylbera, zdobyła na tym festiwalu wyróżnienie dla najlepszej aktorki drugoplanowej. W 2008 roku dostała Złotą Kaczkę jako najlepsza aktorka z okazji stulecia kina polskiego oraz odsłonięto gwiazdę aktorki w łódzkiej Alei Gwiazd.

„Inny świat” – taki tytuł nosi pełnometrażowy dokument poświęcony aktorce, zrealizowany przez Kędzierzawską oraz współpracującego z nią od lat znakomitego operatora Arthura Reinharta. To frapująca opowieść o świecie, którego już nie ma. Szaflarska ze swadą, dowcipem, ale i nutą refleksji opowiada o tych ludziach, miejscach, zdarzeniach i wartościach, które ukształtowały ją jako człowieka oraz jako artystę.

24.04.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |