Zmiany w przepisach podatkowych sprawiły, że jednym z najbardziej poszukiwanych ostatnio towarów są kasy fiskalne. Są i będą, bo wciąż przybywa przedsiębiorców otwierających własną firmę. Kasę fiskalna trzeba kupić w ciągu dwóch miesięcy kalendarzowych od dnia rejestracji firmy, ale nie warto czekać z tym na ostatnią chwilę.
Kasy fiskalne stają się ostatnio towarem coraz bardziej poszukiwanym. Wszystko za sprawą zmian w przepisach podatkowych. Od marca tego roku kolejne grupy zawodowe muszą ewidencjonować swoje dochody na kasach fiskalnych, bez względu na osiągane obroty. Tym razem zaostrzenie przepisów objęło m.in. lekarzy, fryzjerów, doradców podatkowych, właścicieli warsztatów samochodowych i oponiarskich, małą gastronomię i kancelarie prawne. We wszystkich tych miejscach od dwóch miesięcy powinniśmy otrzymywać paragon fiskalny. Coraz wyraźniej widać, że Ministerstwo Finansów zmierza do tego, by wszystkie usługi były rejestrowane na kasach fiskalnych. Dla zwykłych konsumentów to korzystne rozwiązanie, bo paragon jest dowodem zakupu usługi lub towaru i na jego podstawie można domagać się rękojmi lub uznania reklamacji.
Nowi przedsiębiorcy mogą się wstrzymać z kupnem kasy
Osoby, które dopiero w tym roku otworzą własną firmę lub zaczną prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, będą miały dwa pełne miesiące kalendarzowe na zakup kasy fiskalnej. Co istotne, termin ten będzie liczony dopiero od dnia, w którym po raz pierwszy sprzedadzą usługę lub towar. Przedsiębiorca, który nie kupi kasy w terminie, nie będzie mógł później odliczyć kosztów jej zakupu. W dodatku za brak rejestratora urzędnicy skarbowi będą nakładać mandaty lub grzywny, a nawet sankcje wynoszące 30 procent VAT. Dlatego z zakupem urządzenia nie warto czekać na ostatnią chwilę. Potrzeba przecież trochę czasu, by zapoznać się z jego obsługą.
Jaką kasę kupić?
Przeciętnemu przedsiębiorcy wystarczą zwykłe, tanie kasy fiskalne. Kosztują około tysiąca złotych, są łatwe w obsłudze i dosyć poręczne - często są tak małe, że bez problemu można je uznać za przenośne. Te droższe, szczególnie kasy systemowe, są przeznaczone do dużych sklepów lub restauracji. Są przede wszystkim większe, zajmują więc sporo miejsca, a ich funkcje są dużo bardziej rozbudowane. Można na przykład połączyć je z komputerem lub wywołać najczęściej wybierane pozycje przypisanym klawiszem. Obsługa kas systemowych jest dużo bardziej skomplikowana i potrzebne będzie krótkie szkolenie.