11 maja w czytelni naukowej Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Słowackiego w Tarnowie odbędzie się wieczór literacki Janusza M. Szlechty, redaktora „Nowego Dziennika" - gazety codziennej wydawanej w Nowym Jorku w języku polskim. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00. Podczas wieczoru literackiego Janusz Szlechta zaprezentuje swoje wiersze z tomiku „Pieśń niedokończona" oraz najnowszą książkę – „Widziane stąd". Współorganizatorem wydarzenia jest Oddział Tarnowski Stowarzyszenia Autorów Polskich, a wieczór poprowadzi Józef Komarewicz.
Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie oraz Oddział Tarnowski Stowarzyszenia Autorów Polskich zapraszają 11 maja o godzinie 17.00 do czytelni naukowej MBP przy ulicy Krakowskiej w Tarnowie na wieczór literacki Janusza Szlechty.
Janusz Szlechta od blisko 20 lat jest redaktorem „Nowego Dziennika" – największej i najbardziej prestiżowej polonijnej gazety w USA, wydawanej od 1971 roku. Żyje wśród Polonii i służy jej swoim piórem. Promuje Małopolskę i region tarnowski oraz miasto Tarnów w znaczącej prasie polonijnej oraz w środowiskach polonijnych. Interesuje go również problematyka społeczno-gospodarcza. Jest inicjatorem wielu akcji pomocy amerykańskiej Polonii dla środowisk polskich na terenie byłego Związku Radzieckiego. Ma niewątpliwie ogromny wkład w promocję Polski jako kraju dynamicznie się rozwijającego w Unii Europejskiej.
1 kwietnia 1980 roku podjął pracę w charakterze sekretarza redakcji w tygodniku „TeMI” i od tej pory związał się z Tarnowem. W 1983 r. został dziennikarzem tygodnika „Wieści” gdzie pracował blisko siedem lat. Później był dziennikarzem w tarnowskim oddziale „Gazety Krakowskiej”. Był również rzecznikiem prasowym wojewody tarnowskiego Wiesława Wody.
W Tarnowie opracował i przygotował do druku zbiór opowiadań pisarzy tarnowskich, który został opatrzony tytułem „Sceny miłosne spod sklepu monopolowego – i inne opowiadania tarnowskie". W 1995 roku podjął pracę w „Nowym Dzienniku", gdzie do dzisiaj jest kierownikiem działu polonijnego. Jest współinicjatorem i współorganizatorem Polskiej Parady Samochodowej dla Polonii w stanie New Jersey, organizowanej z okazji Dnia Polonii i Polaków Mieszkających poza Granicami Polski oraz Dnia Flagi Polskiej. W 2007 r. założył własny kabaret „I po krzyku", wraz ze znanym aktorem Grzegorzem Heromińskim. Rok później zorganizował na Greenpoincie - w polskiej dzielnicy Nowego Jorku - I Polonijny Kabareton. Od 2000 roku współorganizuje Śniadania Wielkanocne w nowojorskim Parku Centralnym, w Niedzielę Wielkanocną przed pomnikiem króla Władysława Jagiełły na Manhattanie.
Podczas wieczoru literackiego Janusz Szlechta zaprezentuje swoje wiersze z tomiku „Pieśń niedokończona" oraz najnowszą książkę – „Widziane stąd".
„Widziane stąd” to książka na temat amerykańskiej Polonii. Zbiór 51 wywiadów z Polakami, których los rzucił do Stanów Zjednoczonych. Jest więc w tej książce rozmowa - nigdzie jeszcze nie publikowana - ze znakomitym rysownikiem Billem Sienkiewiczem, prawnukiem noblisty Henryka Sienkiewicza. Jest też rozmowa z Lindą Plochocki, córką warszawskiego powstańca, która jest szefową Fundacji Heleny Modrzejewskiej i opiekuje się dworkiem-muzeum znakomitej aktorki w Arden, w dalekiej Kalifornii. Jest rozmowa z Januszem Młynkiem, który w swojej szkole wychował wiele znakomitych szablistek, które zdobywały i zdobywają mistrzostwo USA i świata. Jest rozmowa z Józefem Pałką, który rozkochał Polonię w tańcach, a przy okazji wychował wiele par, które zawojowały parkiety w Ameryce i w świecie.
Ksiądz Ryszard Koper opowiada o swojej służbie dla Boga i Polonii, ale też o swojej pasji pisarskiej. Jest rozmowa z Andrzejem Walą, który w mieście kasyn - Atlantic City w stanie New Jersey - założył towarzystwo etnograficzne i stara się przybliżać Polakom historię i współczesne problemy Indian, którzy mieszkają tuż obok. A dr Danuta Piątkowska opowiada o emigrancie Tomaszu Drewniaku, który przybył do Ameryki w 1909 roku i pozostawił po sobie pamiętnik, który stał się przyczynkiem do napisania przez nią fascynującej opowieści o „starej Polonii". Jest też rozmowa z młodym Polakiem - Rafałem Stachowskim - który służy w armii amerykańskiej, był w Iraku i w Afganistanie.