Od 12 maja do 30 czerwca w Muzeum Okręgowym w Tarnowie prezentowana jest wystawa „W kręgu światła lampy naftowej”. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, gdzie znajduje się jedna z największych na świecie kolekcji przedstawiających historię oświetlenia.
Od 12 maja do 30 czerwca w Muzeum Okręgowym w Tarnowie prezentowana jest wystawa „W kręgu światła lampy naftowej”. Ekspozycję stanowią różnorodne lampy naftowe powstałe w latach 1855 -1925, uzupełnione zdjęciami i grafikami o tematyce naftowej oraz pamiątki po Ignacym Łukasiewiczu, twórcy polskiego przemysłu naftowego.
Prezentowane obiekty są dowodem wysokiego poziomu technicznego i kunsztu rzemiosła artystycznego z drugiej połowy XIX wieku. Najliczniejszą grupę stanowią lampy naftowe z lat 1865 – 1900. Pochodzą one głównie z wytwórni niemieckich, austriackich i węgierskich. W ich stylistyce przeważa dekoracja eklektyczna nawiązująca do antyku, baroku, biedermeieru, a także zapowiadająca początki secesji. Przedstawione na wystawie różnorodne lampy, począwszy od gospodarczych, poprzez salonowe, po lampy specjalistyczne, wskazują na szeroki zakres zastosowania oświetlenia naftowego, doskonale adaptującego się w różnych dziedzinach życia.
Lampy naftowe poza swoim zastosowaniem praktycznym, oświetleniowym stanowiły ważny element wystroju wnętrza. Często tworzone były na indywidualne zamówienie z użyciem bardzo drogich materiałów takich jak srebro, kość słoniowa, półszlachetne kamienie, porcelana. Do ich dodatkowego zdobienia stosowano techniki złotnicze, emalierskie i malarskie a także wykorzystywano rzeźby najwybitniejszych twórców. Wartość artystyczna i jakość materiałów użytych do wykonania konkretnej lampy uzależniona była przede wszystkim od zasobności finansowej nabywcy. Występowały one niejednokrotnie w komplecie z zegarem lub świecznikami tworząc spójną całość, np. z dekoracją kominka czy sztukaterią w salonie. Bogato zdobione lampy naftowe były wówczas obowiązkowym elementem wyposażenia zamożnych domów mieszczańskich, pałaców i dworów na ziemiach polskich.
Kruchość materiałów, z których wykonane są elementy najcenniejszych lamp naftowych sprawiła, że tylko nieliczne egzemplarze przetrwały do czasów współczesnych w nienaruszonym stanie. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, gdzie znajduje się jedna z największych na świecie kolekcji przedstawiających historię oświetlenia.
Wystawa, zostanie uzupełniona prezentacją edukacyjną dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, przedstawiającą historię oświetlenia na przestrzeni siedmiu tysięcy lat.