Już w najbliższą sobotę w muzeach na terenie całego kraju odbędzie się impreza ciesząca się coraz większą popularnością. Organizowana od kilku lat Noc Muzeów, o której mowa, zaplanowana została na 16 maja. Tradycyjnie Noc Muzeów odbędzie się w kilku oddziałach tarnowskiego Muzeum Okręgowego. Nasza redakcja jest jednym z patronów medialnych imprezy.
Muzeum Okręgowe w Tarnowie, od kilku lat z powodzeniem uczestniczy w ogólnoeuropejskiej akcji organizowanej pod wspólną nazwą „Noc Muzeów”. Propozycja odwiedzin obiektów muzealnych w godzinach wieczornych oraz nocnych, specjalnie przygotowane, atrakcyjne programy tematyczne przyciągają znaczną liczbę gości.
W tym roku Noc Muzeów odbędzie się w kilku oddziałach tarnowskiego Muzeum Okręgowego. W budynku Rynek 20-21, od godziny 17.00 do 22.00 odbywać się będą rodzinne warsztaty wypieku pierników, przy okazji prezentowanej wystawy „Świat toruńskiego piernika”. To jedyna płatna oferta, wiąże się z koniecznością wykorzystania ciasta piernikowego a także koniecznością uruchomienia pieca do wypieków. Opłata wynosić będzie pięć złotych (warsztaty i wypiek jednego piernika) oraz 17 złotych (warsztaty i wypiek kilku pierników w różnych rozmiarach).
Siedziba muzeum w Rynku 3 oraz tarnowski Ratusz zaproszą na zwiedzanie w godzinach od 19.00 do 24. Będzie można w cenie promocyjnej obejrzeć wieczorną i nocną panoramę miasta z ratuszowej wieży, wewnątrz Ratusza przygotowano liczne niespodzianki, z których najważniejszą będzie specjalnie przygotowana na tę okazję, pierwsza publiczna prezentacja rysunków Jana Matejki, które muzeum tarnowskie nabyło w grudniu 2013 roku.
W kamienicy Rynek 3, obok stałej oferty, udostępniona będzie ciekawa wystawa czasowa „W kręgu światła lampy naftowej” ze zbiorów krośnieńskiego Muzeum Podkarpackiego. Dodatkową ofertę w podcieniach przygotuje Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne, które zaproponowało wyprzedaż wydawnictw. Niektóre z nich to ostatnie egzemplarze będące z zasobach TTK. Miedzy innymi poszczególne tomy Wielkiego Przewodnika po Tarnowie oraz kilka egzemplarzy Encyklopedii Tarnowa. Można będzie kupić książkę i uzyskać autograf autora ostatniego wydawnictwa TTK - Marka Trusza „Ratusz Tarnowski” oraz nowej książki Adama Bartosza „Galicyjskim szlakiem Chasydów”. Niewątpliwym rarytasem będzie rzadki już przypadek wystawienia do zakupu całego kompletu Wielkiego Przewodnika, obejmującego 20 tomów.
Muzeum Etnograficzne w tym roku akcentuje w swoich przedsięwzięciach ludowość, przedstawiając bogactwo kultury związanej bezpośrednio z wsią regionu tarnowskiego. Wszystko, o ile dopisze pogoda, odbywać się będzie przed charakterystycznym budynkiem przy ulicy Krakowskiej, w atmosferze biesiady ludowej.
Warto będzie się także w tą noc wybrać do zamku w Dębnie, gdzie od godziny 18.00 do północy realizowane będzie muzealno-teatralne przedsięwzięcie „Gość w dom, Bóg w dom”, którego treścią będzie kultura staropolskiego stołu.
Nasza redakcja jest jednym z patronów medialnych Nocy Muzeów.