Zdeponowane przez kilka lat w Muzeum Okręgowym w Tarnowie obrazy Gabriela Morvay’a zostały odebrane przez właścicieli i powróciły do Francji. W Tarnowie pozostał jeden, podarowany przez właścicieli, obraz „Kompozycja” z roku 1961.
Na początku maja wróciły do Francji prace Gabriela Morvay`a z tzw. „okresu paryskiego”. 15 płócien i osiem rysunków, zdeponowanych od kilku lat w tarnowskim muzeum. Wróciło do właścicieli - prywatnej kolekcji Mirosławy i Romana Krzyśko, przyjaciół artysty jeszcze ze studiów w Polsce i pierwszych lat pobytu we Francji.
Państwo Krzyśko natrafili na nie przypadkowo, rozpoznali je i zakupili w jednym z podparyskich salonów sztuki, na aukcji antykwarycznej w 2001 roku. Obrazy te przeleżały blisko 40 lat, całkowicie zapomniane, na strychu lub w piwnicy. Oczyszczone i odświeżone, odzyskały swój pierwotny, intensywny koloryt i siłę wyrazu. Prace utrzymane w nurcie sztuki abstrakcyjnej, „Informel”, malarstwa gestu, w opinii krytyków uważane są za najlepsze obrazy w całym dorobku artystycznym malarza. Na wcześniejszych wystawach we Włoszech i w Hiszpanii prezentowane były i zestawiane z pracami artystów tej miary co Salvador Dali i Joan Miro.
Do Muzeum Okręgowym w Tarnowie zostały pokazane w 2009 roku. W 2012 roku eksponowane były w Archiwum i Muzeum Polonii Węgierskiej w Budapeszcie.
Gabriel Morvay (1934 -1988) do czasu pierwszej wystawy w Tarnowie w 2006 roku, był postacią nieznaną. Związany z Tarnowem jedynie z racji miejsca urodzenia, był synem malarza - konserwatora dzieł sztuki Kazimierza Morvay’a i rzeźbiarki Jadwigi Esser. W 1958 roku pozostał w Paryżu, gdzie uzyskał status uchodźcy politycznego. Współpracował tam ze środowiskiem artystów skupionych wokół École des Beaux-Arts. A całe swoje dorosłe życie, prywatne i artystyczne na obczyźnie, związał z trzema krajami: Francją, Hiszpanią i Włochami, gdzie znajduje się większość jego prac.
Tarnowskie muzeum od kilku lat gromadzi informacje i materiały związane z jego postacią. Promuje i propaguje jego twórczość, poprzez wydawnictwa, a także wystawy w kraju i za granicą. W 2006 roku w Tarnowie na domu w którym mieszkał, przy ul. Urszulańskiej 27, została wmurowana okolicznościowa tablica pamiątkowa.
Odbierając prace Morvay`a z Muzeum ich właściciele podarowali do zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie jeden, charakterystyczny dla „okresu paryskiego” obraz „Kompozycja” z 1961 roku.