Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na pierwszą w Polsce wystawę fotografii Loli Kantor „Poza Lasem. Żydzi w Europie wschodniej, 2004-2012”. Wernisaż odbędzie się 18 czerwca o godzinie 19.00. Otwarciu towarzyszyć będzie spotkanie z Loli Kantor. Prace będzie można oglądać w TCK do 19 lipca.
Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na pierwszą w Polsce wystawę fotografii Loli Kantor „Poza Lasem. Żydzi w Europie wschodniej, 2004-2012”.
Czarno-białe i kolorowe zdjęcia przedstawiają unikalną opowieść z perspektywy Loli Kantor o obecności i nieobecności Żydów, w obrębie miejskich i wiejskich społeczności Polski i Ukrainy. Coś co z początku było osobistym poszukiwaniem śladów z przeszłości utraconej rodziny, urosło do rozległego projektu o codzienności żydowskiej we wschodniej Europie na początku XXI wieku.
Jak las odradzający się z pożogi, Żydzi we wschodniej Europie, czerpiąc ze swoich głębokich korzeni, odbudowali swoją społeczność długo po następstwach holokaustu i dekadach sowieckiej dominacji. Dzieci i wnukowie ofiar i ocalałych, rekonstruują historie swoich rodzin i przywracają zapomniane żydowskie zwyczaje, przenosząc je w XXI wiek. Na nowo tworzą współczesną żydowską kulturę, która będzie bliska i jednocześnie obca pokoleniu zgładzonemu w płomieniach holokaustu.
Wernisaż wystawy odbędzie się 18 czerwca o godzinie 19.00. Otwarciu towarzyszyć będzie spotkanie z Loli Kantor, które poprowadzi historyk sztuki Marek Grygiel.
Loli Kantor jest córką ocalonych z holokaustu Żydów. Jej pragnienie odnalezienia więzi i śladów rodzinnej historii przywiodło ją do Polski w 2004 roku. Przez osiem lat podróżowała na Ukrainę, do Polski, Rumuni oraz Czech, fotografując Żydów w ich codziennych czynnościach, słuchając ich opowieści; w ich domach, synagogach, wspólnotach. Jej zdjęcia wymownie prezentują jak Żydzi ze wschodniej Europy pielęgnują tradycje i tym samym budują podwaliny przyszłości, poprzez przywracanie kultywowania obchodów świąt, takich jak: Pesach, Sukkot, czy Chanuka, eksplorują także rolę jaką odgrywają artyści w dbaniu o ocalenie od zapomnienia kultury żydowskiej.
Wystawa czynna będzie do 19 lipca.