Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza 27 czerwca o godzinie 18.00 na wernisaż wystawy „Łysogórski eksperyment. Ceramika artystyczna dla architektury”. Wystawa czynna będzie do 23 sierpnia.
Na wernisaż wystawy „Łysogórski eksperyment. Ceramika artystyczna dla architektury” zaprasza 27 czerwca o godzinie 18.00 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie.
Wystawa jest szeroką prezentacją fenomenu ceramiki architektonicznej tworzonej w Łysej Górze. Na ekspozycję składają się oryginalne eksponaty ceramiczne pochodzące z różnych kolekcji - instytucji i prywatnych oraz unikalne materiały archiwalne.
Kuratorkami ekspozycji są Barbara Bułdys z Muzeum Okręgowego w Tarnowie i Bożena Kostuch z Muzeum Narodowego w Krakowie. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Okręgowym w Tarnowie, Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Łysej Górze, Tarnowskim Centrum Informacji oraz Tarnowską Organizacją Turystyczną.
Organizatorzy przygotowali program imprez towarzyszących ekspozycji, obejmujący m.in. oprowadzanie po wystawie przez kuratorki, warsztaty, spacer po Tarnowie.
Wystawa czynna będzie 23 sierpnia.
Spółdzielnia „Kamionka” została założona w Łysej Górze w 1947 roku z inicjatywy Franciszka Mleczki - pedagoga, działacza ludowego i społecznego - jako spółdzielnia wielobranżowa, wkrótce stała się wytwórnią ceramiczną. Od 1950 roku należała do Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego (Cepelia), jesienią 1951 roku dokonano pierwszego wypału tzw. ceramiki artystyczno-ludowej.
Wyroby inspirowane sztuką ludową stanowiły ważną część produkcji „Kamionki”, prócz nich wykonywano m. in. ceramikę biało-błękitną, naczynia nawiązujące do ceramiki wykopaliskowej, a także talerze o abstrakcyjnej dekoracji uzyskiwanej za pomocą szkliw spływających.
Po raz pierwszy ceramika z Łysej Góry znalazła się w architekturze w 1952 roku – ściany barów w warszawskiej Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM) pokryte zostały około 12.000 kafelków o malowanych rożkiem dekoracjach. W „Kamionce” produkowano także barwne płytki, które wykorzystywano do tworzenia mozaik. Przełomem był rok 1960, kiedy rozpoczęto wyrób płyt okładzinowych. Zaprezentowano je na wystawie „Ceramiczny eksperyment” na dziedzińcu Pałacu pod Blachą w Warszawie 55 lat temu. Twórcami ceramicznych obrazów byli Bolesław Książek oraz dwaj plastycy warszawscy: Krzysztof Henisz i Zygmunt Madejski. Wkrótce do Łysej Góry zaczęli przyjeżdżać artyści, którzy otrzymali zlecenie na wykonanie konkretnych kompozycji architektonicznych. W latach sześćdziesiątych XX wieku wykonywano około 6.000 m² płyt rocznie, a dekoracje z nich utworzone można było zobaczyć w wielu miejscach Polski i świata.
W Tarnowie można spotkać zarówno ceramiczne mozaiki układane z łysogórskiego materiału, jak i realizacje z płyt okładzinowych. Ozdabiano nimi elewacje i wnętrza budynków publicznych, sakralnych i domów prywatnych, których jest szczególnie dużo.
Za fenomenem łysogórskiej ceramiki stoją wybitne osobowości - artyści, którzy czuwali nad techniczną i technologiczną stroną przedsięwzięcia. Bolesław Książek (1911-1994) - jeden z najbardziej cenionych polskich artystów ceramików działających w drugiej połowie XX wieku, związany z „Kamionką” od 1951 roku, gdzie pełnił funkcję kierownika artystycznego. Przez kilkadziesiąt lat pracował w „Kamionce” Jerzy Sacha (ur. 1931) – rzeźbiarz i ceramik, absolwent krakowskiej ASP; ze Spółdzielnią związana była także ceniona projektantka Nadzieja Kowalów (1939-1998).
Program towarzyszący:
Niedziela 28 czerwca
15.00 - po wystawie oprowadza kuratorka Bożena Kostuch.
16.00 – „Ceramiczna układanka” - rodzinne warsztaty dla dzieci w wieku 5-7 lat
Niedziela 12 i 26 lipca
10.00 - spacer po Tarnowie śladami ceramiki. Prowadzenie: Barbara Bułdys, zbiórka przed BWA
Niedziela 23 sierpnia
15.00 - po wystawie oprowadza kuratorka Barbara Bułdys.
16.00 – „O!kładzina” - rodzinne warsztaty dla dzieci w wieku 8-10 lat
Przez cały czas trwania wystawy: Kącik dla dzieci i gra terenowa Zagadka/Mozaika
Warsztaty bezpłatne, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: kubisztal@bwa.tarnow.pl; 606 146 520.