Zakończył się konkurs na najpiękniejszy List dla Ziemi, będący częścią ogólnopolskiej akcji Fundacji Ekologicznej Arka. Listy dla Ziemi to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana w 2013 roku. W tym raku wzięło w niej udział prawie 250 tysięcy uczniów.
Akcja pisania Listów dla Ziemi przez uczniów z całej Polski dobiegła końca. Internauci i jury wybrali najlepsze ich zdaniem prace.
Tegoroczna akcja pisania listów dotyczyła ekokonsumpcji i ograniczania ilości śmieci. - W związku z rosnącą konsumpcją towarów i zaostrzającą się konkurencją pomiędzy producentami problem odpadów opakowaniowych staje się coraz poważniejszy. Uwrażliwianie klientów na to, co kupują i w jaki sposób jest to zapakowane, odgrywa zatem coraz większą rolę. Kwestii tej poświęcona była właśnie tegoroczna akcja – mówią organizatorzy akcji, w której udział wzięło blisko 250 tysięcy uczestników.
Listy dla Ziemi to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA w 2013 roku. W dwóch poprzednich edycjach akcji wzięło udział 670 samorządów, 7 000 placówek oświatowych oraz 800 tysięcy uczniów.
Uczniowie pisali listy na papierze z makulatury lub, co stanowiło nowość, online, korzystając ze specjalnej aplikacji.
W gminach, które zgłosiły się do akcji, zrealizowano również szereg działań, których celem były edukacja ekologiczna, propagowanie pozytywnych postaw, motywowanie do zmiany codziennych nawyków na bardziej ekologiczne. W ramach akcji organizowano zbiórki odpadów, sadzenie drzewek, tworzenie zielonych kącików i gazetek tematycznych. Odbyły się również spotkania z leśnikami, wycieczki i konkursy plastyczne, pokazujące, w jaki sposób można wykorzystać odpady.
Akcja pisania listów nie zakończyła projektu Listy dla Ziemi, który trwa przez cały rok. Ogólnopolska kampania „Nie bądź jednorazowy” dofinansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Patronat nad akcją sprawuje Ministerstwo Środowiska.