12 lipca w Radłowie rozegrane zostaną zawody w triathlonie. Dyscyplina łącząca pływanie z jazdą na rowerze i bieganiem jest sportem bardzo wymagającym dla organizmu. Na temat roli intensywnego treningu i wysiłku fizycznego mówi prof. Paulin Moszczyński, ekspert Akademii Pacjenta Centrum Zdrowia Tuchów.
12 lipca w Radłowie rozegrane zostaną zawody w triathlonie na jednej czwartej i jednej ósmej dystansu Iron Man. Celów zawodów jest popularyzacja triathlonu jako jednej z form zdrowego i aktywnego stylu życia.
Dyscyplina łącząca pływanie z jazdą na rowerze i bieganiem jest sportem bardzo wymagającym dla organizmu. Warto się zapoznać z kilkoma radami specjalisty w tym zakresie. Rolę i znaczenie intensywnego wysiłku fizycznego ocenia prof. Paulin Moszczyński, ekspert Akademii Pacjenta Centrum Zdrowia Tuchów – oficjalnego partnera imprezy.
- Nie ma na świecie leku, który zastąpiłby wysiłek fizyczny. Osoby aktywne w tym zakresie żyją średnio o sześć lat dłużej. Chociaż wykazano, że śmiertelność osób aktywnych fizycznie jest o około 30% mniejsza w porównaniu z nieaktywnymi fizycznie, to w dalszym ciągu „idealna dawka” wysiłku fizycznego jest dyskusyjna. W badaniach obejmujących biegaczy i osoby prowadzące siedzący tryb życia stwierdzono, że „lekki” i „umiarkowany” marszobieg zmniejszał śmiertelność, podczas gdy intensywny nie miał na nią wpływu. Korzystny wpływ wysiłku fizycznego na zdrowie człowieka został dokładnie udokumentowany, zwłaszcza jego wpływ na układ sercowo-naczyniowy i oddechowy oraz na działanie gruczołów wewnętrznego wydzielania. Systematyczna aktywność fizyczna działa korzystnie na gospodarkę węglowodanową, tłuszczową oraz na zjawiska krzepnięcia krwi. Wysiłek obniża skurczowe i rozkurczowe ciśnienie tętnicze, zwalnia pracę serca i zmniejsza jego zapotrzebowanie energetyczne. Ponadto trening ułatwia dopływ krwi żylnej serca, zwiększa transport tlenu do tkanek oraz obniża poziom cholesterolu złego (LDL) i zwiększa dobrego (HDL).
W przeciwieństwie do zwykej aktywności fizycznej, trening sportowy, zwykle wyczynowy, stanowi skomplikowany problem medyczny. Jego celem jest optymalizacja funkcji ustroju i rozwinięcie adaptacji wysiłkowej, umożliwiającej uzyskiwanie maksymalnych wyników w uprawianej specjalności ruchowej. W skali czasu wyróżniamy trzy etapy szkolenia: wszechstronny, ukierunkowany i specjalistyczny. W organizmie dochodzi do rozmaitych zmian w układzie oddechowym i sercowo-naczyniowym, które poprawiają jego wydolność. Spektakularna bywa rozbudowa strukturalna mięśnia serca. Charakteryzuje się ono ponadto powiększonymi jamami, zwiększoną objętością i kurczliwością oraz zmniejszonym zużyciem tlenu, a także dominacją układu przywspółczulnego. Co pewien czas zwiększa się społeczne zainteresowanie zagadnieniem wpływu wysiłku fizycznego na zdrowie człowieka. Dzieje się tak, kiedy w czasie wysiłku fizycznego umiera osoba znana szerszym kręgom społeczeństwa. Przyczyny nagłej śmierci podczas aktywności fizycznej są różne. U osób młodych to najczęściej zmiany strukturalne w sercu, zwykle kardiomiopatia przerostowa. Wśród innych przyczyn wymienia się wrodzone nieprawidłowości tętnic wieńcowych, wypadanie płatka zastawki dwudzielnej oraz zespół Marfana. Natomiast przyczyną zgonów podczas wysiłku u osób po 35. roku życia, jest zwykle choroba wieńcowa serca. Wskazuje to na konieczność wykonywania specjalistycznych badań kardiologicznych przez osoby, które zamierzają intensywnie trenować. Prócz badań ogólnych typu morfologia krwi, poziom glukozy, stężenie jonów potasowych czy kreatyniny w krwi, konieczne jest wykonanie badań kardiologicznych: kilkakrotnych pomiarów ciśnienia tętniczego krwi na obu rękach (mogą występować znaczące różnice, i wówczas uwzględnia się wyższy pomiar), badania EKG i echa serca. W przypadkach niejasnych kardiolog może zlecić całodobowe monitorowanie ciśnienia tętniczego i rytmu serca metodą Holtera.
Harmonogram i intensywność rożnych wariantów treningu sportowego np. treningu maksymalnych możliwości siłowych czy treningu szybkościowo-siłowego lub wytrzymałościowego powinien ustalić lekarz sportowy, fizjolog sportowy lub instruktor. Stwierdzenie choroby nie przesądza jednak o konieczności zaniechania treningów. Należy wówczas ustalić program ćwiczeń na poziomie bezpiecznym dla stopnia zaawansowania schorzenia. Poziom zagrożenia zdrowotnego ulega zmniejszeniu przy systematycznym treningu. Osoby mało aktywne fizycznie narażone są na większe ryzyko zgonu w czasie wysiłku, niż osoby o większej aktywności. Istotny wpływ na sprawność fizyczną człowieka mają używki. Stwierdzono, że przewlekłe palenie papierosów powoduje osłabienie sprawności porównywalne z pięcioletnim okresem starzenia się organizmu, a regularna konsumpcja większych ilości alkoholu jest porównywalna z 2-3 letnim okresem starzenia się ustroju.
Podczas zawodów Grupa Azoty Triathlon Radłów zawodnicy będą rywalizować pływając na dystansie 950 metrów, na 45 kilometrach trasy rowerowej oraz na ponad dziesięciokilometrowym dystansie trasy biegowej.