Parada ministrów

 Prawdziwy nalot ministrów przeżył 17 sierpnia Tarnów. Minister Finansów przekonywał że podatników czeka wkrótce El Dorado, Minister Pracy i Polityki Społecznej zapewniał, że bezrobocie maleje w oczach, a Minister Obrony Narodowej wyraził niezwykłe zadowolenie z istnienia tarnowskich Zakładów Mechanicznych. Gościom towarzyszył prezydent Tarnowa i poseł Robert Wardzała.

 

W związku z wyjazdowym posiedzeniem rządu, które tym razem odbywa się w Krakowie, Tarnów przeżył 17 sierpnia prawdziwy nalot ministrów. Godzina 10.00 – w II Urzędzie Skarbowym w Tarnowie Mateusz Szczurek, Minister Finansów, spotyka się z lokalnymi przedsiębiorcami. Spotkanie poświęcone jest zmianom w administracji podatkowej, w tym utworzeniu centrów obsługi podatnika oraz powołaniu asystentów podatnika. W centrach obsługi podatnicy będą mogli załatwić sprawy związane z podatkami, cłami oraz składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Ma to być także miejsce, w którym będzie można załatwić sprawy związane z rejestracją w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG) i obsługą systemu e-PUAP. W zakresie składanych podań i deklaracji oraz wydawanych zaświadczeń i udzielanych wyjaśnień z zakresu prawa podatkowego, obsługa w centrach prowadzona będzie niezależnie od miejsca zamieszkania czy miejsca prowadzenia działalności przez podatników – w tych kwestiach przestanie obowiązywać tzw. właściwość miejscowa naczelnika urzędu skarbowego. W całym kraju w pierwszym etapie planowane jest uruchomienie 50 takich Centrów Obsługi. W Małopolsce powstaną cztery: w Urzędzie Skarbowym Kraków-Nowa Huta, w Drugim Urzędzie Skarbowym w Tarnowie, w Urzędzie Skarbowym w Nowym Targu i w Urzędzie Skarbowym w Bochni.

Pilotażowo od 1 września w czterech centrach obsługi w województwie małopolskim działalność rozpocznie ośmiu asystentów podatnika. Jest to usługa dedykowana mikroprzedsiębiorcom, a świadczona będzie przez pierwsze półtora roku prowadzenia działalności. Asystenci podatnika to pomoc w uzyskaniu rzetelnej wiedzy podatkowej na start w biznesie. W efekcie zmian w urzędach skarbowych ma być przyjaźnie i komfortowo, a podatnik przestanie być traktowany jak potencjalny przestępca i oszust.

Równie optymistycznie zapowiada się przyszłość w obszarze rynku pracy, o czym półtorej godziny później przekonywał w urzędzie wojewódzkim Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej. Lada dzień stopa bezrobocia powinna osiągnąć wynik jednocyfrowy. - Dynamika spadku bezrobocia utrzymuje się od kilku miesięcy i z wielkim prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że osiągniemy jednocyfrową stopę bezrobocia w najbliższych tygodniach. Mam nadzieję, że będzie to sierpień i że na początku września będę mógł ogłosić, że w Polsce bezrobocie rejestrowane jest jednocyfrowe – mówił minister podczas konferencji prasowej. Stabilność zatrudnienia to, zdaniem ministra, efekt trzech zmian wprowadzonych niedawno przez rząd - oskładkowanie umów zleceń, zmiany w kodeksie pracy ograniczające umowy terminowe oraz wydłużenie okresu wypowiedzenia dla umów na czas określony. Władysław Kosiniak-Kamysz wziął w Tarnowie udział w konferencji  „Rynek pracy dziś i jutro. Małopolska – Europejski Region Przedsiębiorczości 2016”, w której uczestniczyli także przedstawiciele władz, instytucji rynku pracy oraz przedsiębiorców.

Na zakończenie ministerialnych wystąpień, z półgodzinnym opóźnieniem spotkał się z dziennikarzami Tomasz Siemoniak, Minister Obrony Narodowej. W hali produkcyjnej Zakładów Mechanicznych Tarnów minister pozytywnie ocenił proces konsolidacji polskiego przemysłu obronnego, który - jego zdaniem - ułatwił rozmowy o systemowych rozwiązaniach dla Sił Zbrojnych RP.

Minister zdradził, że duże nadzieje pokładane są w projekcie Pilica - przeciwlotniczym systemie bardzo bliskiego zasięgu, przeznaczonym do obrony ważnych obiektów wojskowych i cywilnych przed atakami z powietrza z odległości do pięciu kilometrów. - Projekt Pilica to chyba jest najbardziej perspektywiczne przedsięwzięcie, bo jest to ogromny program, z którym wiążemy bardzo duże nadzieje. Stale kupujemy tutaj różne rzeczy w Zakładach Mechanicznych i szukamy takiego dużego projektu, który będzie lokomotywą zamówień w Tarnowie na długie lata. (…)  Nic nie chcę na wyrost obiecać, ale po dzisiejszych rozmowach, po determinacji, jaką widzę w prezesie, w zarządzie jestem spokojny o to, że to właśnie będzie ta duża rzecz dla Tarnowa – powiedział minister Siemoniak.

Wiceprezes Rady Ministrów oglądał Wydział Produkcji Uzbrojenia,  odwiedził Centrum Badawczo-Rozwojowe spółki, wziął też udział w pokazie wyrobów w Stacji Prób.

Przedstawicielom rządu podczas wizyty w Tarnowie towarzyszył prezydent Roman Ciepiela oraz tarnowski poseł Platformy Obywatelskiej Robert Wardzała.

17.08.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Mija rok od wyborów samorządowych. Czy zauważyłeś zmiany w funkcjonowaniu Tarnowa i jak je oceniasz?
| | | |