Cztery miliony dla PWSZ

Bardzo dobrą wiadomość otrzymali kandydaci na studia w tarnowskiej Państwowej Wyższej szkole Zawodowej na kierunkach: chemia, matematyka i inżynieria materiałowa. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło dodatkowe środki na sfinansowanie wniosków złożonych w ramach konkursu dotyczącego „Zwiększenia liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy” co oznacza, że kierunki chemia, matematyka i inżynieria materiałowa będą w najbliższym roku akademickim realizowane jako kierunki zamawiane.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie zaproponowała Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego realizację trzech projektów w ramach „Projektu Uatrakcyjnienia Kształcenia”. Propozycja dotyczyła trzech kierunków studiów - chemii, inżynierii materiałowej i matematyki. Na konkurs ogłoszony przez resort uczelnie wyższe z całego kraju złożyły 160 wniosków. , Projekt studiów na kierunku inżynieria materiałowa w tarnowskiej PWSZ został oceniony bardzo wysoko i zajął 13. miejsce wśród 59 ocenionych pozytywnie wniosków. Wysokie 28. i 29. miejsce zajęły również pozostałe dwa projekty. Początkowo finansowanie zapewnione miał tylko projekt realizowania kształcenia zamawianego na kierunku inżynieria materiałowa, ale 23 czerwca Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, mając na uwadze olbrzymie zainteresowanie uczelni wyższych i maturzystów projektem, ogłosiło decyzję o zwiększeniu puli środków przeznaczonych na program „kierunki zamawiane”. Kwotę początkową 220 milionów złotych powiększono o 170 mln, co oznacza, że na realizację wszystkich trzech wniosków tarnowska PWSZ otrzyma dofinansowanie w kwocie około 4,2 miliona złotych. Są to środki z Europejskiego Funduszu Społecznego, których PWSZ w Tarnowie pozyskała już na łączną kwotę 8,5 miliona złotych.

Projekty PUK czyli Program Uatrakcyjnienia Kształcenia z pakietem językowym na kierunkach chemia, matematyka oraz inżynieria materiałowa to nie tylko najbardziej kojarzące się z programem tysiączłotowe stypendia dla studentów, ale też szereg udogodnień podnoszących atrakcyjność kształcenia na wymienionych specjalnościach. Na każdym kierunku studenci skorzystają z e-learningowego wspomagania nauczania branżowego języka angielskiego i dodatkowych zajęć wyrównawczych systematyzujących wiedzę i wyrównujących poziom, ponadto studenci chemii będą mogli skorzystać bezpłatnie z dodatkowego bloku programowego „chemia kosmetyczna”, dla matematyków przewidziano konferencję matematyczną i szkołę letnią, a dla studentów inżynierii materiałowej przygotowano pakiet wycieczek dydaktycznych.

Liczba stypendiów, budzących ze względu na kwotę największe zainteresowanie kandydatów na studia, uzależniona jest na danym kierunku od liczby przyjętych osób. Ministerstwo przyjęło, że w przypadku rozszerzenia liczby miejsc o więcej niż 10%, stypendia dostanie połowa studentów. Uczelnie, które zwiększą liczbę miejsc o mniej niż 10%, mogą liczyć na stypendia dla tylu studentów, ile nowych miejsc stworzyły. Należy dodać, że kwota tysiąca złotych stanowi dodatkowe stypendium motywacyjne, niezależne od tradycyjnych form pomocy materialnej takich jak stypendia naukowe, socjalne, sportowe, na wyżywienie.
26.06.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |