Tarnowski produkt w Kielcach

 Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach Zakłady Mechaniczne Tarnów zaprezentują zdalnie sterowane moduły uzbrojenia służące do obserwacji i zwalczania celów naziemnych, powietrznych i nawodnych.

 

Podniesienie bezpieczeństwa załogi większości pojazdów wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP - taki jest cel adaptacji zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia (ZSMU) produkowanych przez Zakłady Mechaniczne Tarnów dla obserwacji i zwalczania celów naziemnych oraz powietrznych i nawodnych.

Moduły pozwalają na prowadzenie ognia przy pomocy wielkokalibrowego karabinu maszynowego lub karabinu maszynowego albo granatnika automatycznego z głębi pojazdu kołowego czy opancerzonego, a nawet łodzi. Zapewnia to ochronę strzelcowi, który nie musi się wychylać na zewnątrz. Podczas rozpoczynającego się wkrótce Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach tarnowska spółka pokaże ZSMU w wersji A4.

Wersja, która zostanie zaprezentowana jest przeznaczona do montażu na kołowych transporterach opancerzonych, samochodach terenowo-osobowych i specjalistycznych pojazdach kołowych oraz gąsienicowych. ZSMU A4 mogą spełniać swoje zadania także na jednostkach pływających i obiektach stacjonarnych. Zależnie od wybranego uzbrojenia moduł umożliwia niszczenie pojedynczych celów naziemnych, lekko opancerzonych pojazdów oraz nisko lecących celów powietrznych zarówno w warunkach dziennych jak i nocnych na dystansach do 2200 m.

Modułowa konstrukcja  pozwala na wybór najlepszego rozwiązania uzbrojenia. Zasilanie w amunicję odbywa się ze skrzynki stojącej na podstawie wieżyczki, poprzez zespół rękawów. Prowadzenie celnego ostrzału umożliwia programowalny system kierowania ogniem. Sterowania modułem obserwacji i celowania odbywa się przy pomocy monitora z manipulatorem i pulpitu sterującego. W przypadku zaniku zasilania elektrycznego możliwa jest obsługa ręczna. Moduł ZSMU A4 zapewnia odpowiedni zasięg obserwacji i zakres celowania w dowolnych warunkach atmosferycznych i o każdej porze dnia i nocy. Dodatkowo istnieje możliwość wyposażenia ZSMU A4 w zespół czterech wyrzutni granatów do stawiania osłony dymnej.

Moduł przeszedł już szereg badań, testów i prób zgodnych z wymaganiami normy obronnej, które potwierdziły jego zdolność w najbardziej wymagających warunkach bojowych na pojazdach specjalistycznych.

31.08.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |