Wystawa planszowa na Rynku w Tarnowie

 Od 16 września w Muzeum Okręgowym w Tarnowie w Rynku 3 oraz na płycie tarnowskiego Rynku prezentowana będzie wystawa poświęcona Wincentemu Witosowi, premierowi Rządu Obrony Narodowej w roku 1920. Wystawa podzielona została na dwie części. Na płycie Rynku oglądać można plansze, w siedzibie muzeum fotografie i dokumenty oraz Order Orła Białego nadany Witosowi przez Piłsudskiego. Ekspozycję czynna będzie do 12 października.

 

- Cud Wisły poprzedził cud jedności. Bez drugiego nie byłoby pierwszego - tak o słynnym zwycięstwie pod Warszawą wojsk polskich nad wojskami Rosji bolszewickiej w wojnie 1920 roku, mówił Wincenty Witos, premier z Wierzchosławic, który  95 lat temu w trudnych dla naszego kraju chwilach kierował sprawami Państwa.

Gdy ważyły się losy niepodległej Polski w wojnie z bolszewikami Wincenty Witos stanął w Sejmie ponad podziałami politycznymi i zdołał stworzyć Rząd Obrony Narodowej .

Muzeum Okręgowe w Tarnowie oddział Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach przygotowało wystawę planszową poświęconą Wincentemu Witosowi jako premierowi Rządu Obrony Narodowej.

Wystawa otwarta została podczas obchodzonych w Wierzchosławicach uroczystościach „Cudu nad Wisłą” dnia 15 sierpnia i prezentowana była w Centrum Kultury Wsi Polskiej im. Witosa w Wierzchosławicach.

16 września wystawa zostanie zaprezentowana w Tarnowie. Ekspozycja zostanie podzielona na dwie części. Jedna część wystawy, 10 plansz ustawionych na specjalnych stojakach, zostanie zainstalowana na płycie tarnowskiego Rynku. Ta część dostępna będzie dla wszystkich mieszkańców miasta oraz turystów. Na jednej z plansz zobaczyć można kopie tekstu dymisji marszałka Józefa Piłsudskiego. Gdy 12 sierpnia 1920 roku Piłsudski przeżywał chwile depresji i przed rozpoczęciem bitwy o Warszawę złożył na ręce premiera Witosa dymisję z funkcji Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza, Witos rezygnacji tej nie przyjął. Po odparciu wojsk bolszewickich spod Warszawy, przyjechał do Belwederu i zwrócił tekst dymisji Józefowi Piłsudskiemu. Przedtem jednak sporządził sobie odpis dokumentu dymisji.

Pozostała część wystawy z przedmiotami historycznymi dostępna będzie odpłatnie w siedzibie muzeum w Rynku3. Cześć ta omawia szerokie tło zdarzeń politycznych i militarnych dziejących się na od wiosny 1920 roku, a więc od zajęcia przez wojska polskie Kijowa, do układów pokojowych zawartych z bolszewikami w Rydze w 1921 roku. Ekspozycję stanowić będzie głownie prasa, zdjęcia, przedmioty i dokumenty z lat 1920-1921, będące w posiadaniu wierzchosławickiego muzeum.

Na ekspozycji podziwiać będzie można Order Orła Białego nadany Witosowi przez J. Piłsudskiego za zasługi w wojnie. Ciekawym elementem aranżacji wystawy będzie oryginalny pług Witosa, którym jak podaje tradycja, w sierpniu 1920  dokonywał orki pod Łubin na swoim polu w chwili gdy został powiadomiony o pilnym wyjeździe o Warszawy i objęciu urzędu premiera.

Wystawa „Wincenty Witos Premier Rządu 1920” czynna będzie od 16 września do 12 października.

14.09.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |