Wkrótce więcej sklepów z alkoholem

Jednym głosem przewagi tarnowscy radni uchwalili zwiększenie liczby sklepów z wysokoprocentowym alkoholem na terenie miasta. Liczba punktów sprzedaży wzrośnie o 25, uchwała Rady Miejskiej wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.

Tarnowscy radni wyrazili zgodę na zwiększenie w mieście liczby sklepów sprzedających napoje zawierających powyżej 4,5% alkoholu. Do tej pory takich punktów sprzedaży było 150, teraz będzie ich o 25 więcej. Uchwała podjęta została minimalną większością jednego głosu. Zmiana liczby punktów sprzedaży alkoholu nie jest sprzeczna z zapisami Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii dla miasta Tarnowa na 2009 rok. W programie tym ustalono liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu, z wyjątkiem piwa, na poziomie nie przekraczającym 175 punktów z przeznaczeniem do spożycia poza miejscem sprzedaży. Uchwalona zmiana nie wiąże się z wydatkami z budżetu Miasta, natomiast może spowodować wzrost przychodów do budżetu uzyskanych z tytułu opłat za korzystanie z zezwoleń.

Nowy przepis wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego.
Zwiększenie liczby punktów sprzedaży alkoholu spowodowane było faktem, że dotychczasowy limit został praktycznie wyczerpany. - Należy podnieść, iż w Tarnowie powstają nowe wielkopowierzchniowe obiekty handlowe, jak również sklepy spożywcze, w których przedsiębiorcy będą chcieli prowadzić sprzedaż napojów alkoholowych. Wyczerpanie limitu spowoduje utrudnienia i ograniczenia dla przedsiębiorców starających się o otrzymanie zezwolenia w nowych placówkach, jak również doprowadzi do sytuacji, kiedy prowadzący detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych po utracie ważności zezwolenia (wszystkie są wydawane na czas określony) nie będzie mógł otrzymać kolejnego zezwolenia ze względu na brak limitowanego miejsca – napisano m.in. w uzasadnieniu tekstu uchwały. -Taki stan rzeczy może spowodować zarzuty ze strony przedsiębiorców naruszenia art. 22 Konstytucji RP, z którego wynika, że ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny.
26.06.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |