Tarnowskie parki, Górę świętego Marcina, brzegi Wątoku i tereny przylegające do rzeki Białej sprzątali m.in. uczestnicy akcji „Sprzątanie świata” w Tarnowie. Akcję zorganizował Urząd Miasta Tarnowa, który zakupił worki na odpady i rękawice ochronne, zapewnił odbiór odpadów, ich transport oraz unieszkodliwienie.
Zakończyła się kolejna edycja akcji „Sprzątanie świata”. - Prowadzona od ponad 20 lat kampania zmienia świadomość ekologiczną mieszkańców i przyczynia się do poprawiania wizerunku naszego miasta – komentuje Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa.
W tym roku po raz pierwszy do akcji włączyli właściciele psów, którzy wraz z czworonogami postanowili posprzątać teren Góry św. Marcina. - Pomysł zrodził się już znacznie wcześniej, kiedy podczas spacerów z własnymi psami po „Marcince” ciągle natrafiałyśmy na dzikie wysypiska, porozrzucane puszki, papierki po jedzeniu, czy porozbijane szkło - relacjonuje Gabriela Wantuch, jedna z organizatorek akcji. Pomimo niesprzyjającej pogody, miłośnicy czworonogów dopisali. W kampanii wzięło udział około 70 osób i niemal 30 psów.
Uczniowie z kolei sprzątali swoje najbliższe otoczenie, a także m.in. tereny wokół Kantorii, Park Piaskówka, Park Strzelecki, lasy Lipie i Soślina oraz nadbrzeża potoku Wątok. Ponadto osadzeni z Zakładu Karnego w Tarnowie uporządkowali Górę św. Marcina, a oddelegowani z Zakładu Karnego w Tarnowie-Mościcach tereny przylegające do rzeki Białej.
Akcję zorganizował tarnowski magistrat, który zakupił worki na odpady i rękawice ochronne, a także zapewnił odbiór odpadów, ich transport oraz unieszkodliwienie.
„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska „Clean up the World” wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku. Kampania odbywa się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania.