Piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca „Scena Otwarta” rozpocznie się 9 października w Centrum Sztuki Mościce. Festiwal zainaugurowany zostanie o godzinie 19.00 spektaklem „A Dance Tribute to Ping Pong” zespołu Jo Strømgren Kompani z Norwegii. W programie imprez towarzyszących znalazła się m.in. wystawa fotograficzna, konkurs choreograficzny, warsztaty tańca oraz prezentacje sceny offowej.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „Scena Otwarta” to wyjątkowa szansa poznania aktualnych trendów w sztuce tańca współczesnego i baletu. To jedyne wydarzenie w regionie, które prezentując spektakle uznanych artystów z najodleglejszych stron świata stwarza możliwość wielokulturowego spotkania.
Na przestrzeni lat Festiwal umocnił swój interdyscyplinarny charakter, stając się otwarty także na inne obszary sztuki nawiązujące do tańca, jak fotografia, literatura, film czy sztuki plastyczne. W ciągu minionych czterech lat w imprezie udział wzięły teatry tańca z Senegalu, Izraela, Francji, Belgii, Portugalii, Hiszpanii, Norwegii, Szwecji, Niemiec, Czech, Słowacji i Polski.
Tegoroczna, piąta edycja Festiwalu zainaugurowana zostanie w Centrum Sztuki Mościce 9 października o godzinie 19.00 spektaklem „A Dance Tribute to Ping Pong”, światowej sławy zespołu Jo Strømgren Kompani z Norwegii. Krytyka teatralna o spektaklu pisała m.in. - Dramatyczny, mroczny, zmysłowy i piękny. Spektakl udowadniający, że sport może być prawdziwą filozofią.
Pierwszy weekend Festiwalu to także spotkanie z czołowym krajowym teatrem tańca współczesnego, czyli Polskim Teatrem Tańca z Poznania i okazja do obejrzenia dwóch tytułów: „Volta” Andrzeja Adamczaka i „Open Field” Nadara Rosano, wielokrotnie nagradzanego izraelskiego tancerza i choreografa.
16 października „Scena Otwarta” gościć będzie utalentowanych tancerzy młodej generacji ze Słowenii, czyli M&N Dance Company na czele z Michałem Rynią i Nastją Bremec. W spektaklu „Urban Tales”, docenionym na wielu zagranicznych festiwalach tańca, poruszą temat samotności jednostki w dużych aglomeracjach. Dzień później na festiwalowej scenie wystąpi Lubelski Teatr Tańca ze spektaklem „Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy” w choreografii Simone Sandroni z Włoch.
20 października wystąpi Aura Dance Theatre z Litwy. Dyrektor artystyczny Birute Letukaite i jej tancerze skupiają się na tańcu współczesnym i tradycjach, które są ściśle związane z wybitnymi postaciami - pionierami tańca ekspresyjnego. Zespół brał do tej pory udział w ponad 163 festiwalach organizowanych w 27 krajach, zdobył blisko 50 nagród, a Birute Letukaite została dwukrotnie nagrodzona najbardziej prestiżowym odznaczeniem litewskiego Ministerstwa Kultury „Golden Stage Cross“. Teatr zaprezentuje jedną z ostatnich premier: „Make the Switch from Me”. Spektakl otrzymał pięć renomowanych nagród przyznawanych przez krytyków teatralnych oraz Ministerstwo Kultury Litwy.
Zakończenie Festiwalu uświetnią tancerze z Polskiego Baletu Narodowego z Warszawy oraz grający na żywo Tangueros Balticos z Gdańska, spektaklem „Tango Life” Romana Komassy, który połączył taniec współczesny z tangiem, wzbogacając całość o elementy klasycznego baletu.
Wśród wydarzeń towarzyszących znajdą się m.in.: wystawa fotograficzna Jakuba Wittchena „Człowiek Tańca”, prezentująca postaci młodych polskich tancerzy i choreografów, którzy już wpisali się w pejzaż polskiej sceny tanecznej, konkurs choreograficzny gromadzący młodych twórców teatru tańca – choreografów i tancerzy, którzy swój talent skonfrontują z doświadczonymi mistrzami teatru tańca zasiadającymi w jury, warsztaty tańca dla młodych adeptów tańca współczesnego prowadzone przez tancerza i choreografa Ryszard Kalinowskiego oraz Scena Offowa umożliwiająca prezentację spektakli zrealizowanych przez niszowe teatry tańca. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Wydarzenia artystyczne”, priorytet „Teatr i Taniec”. Nasza redakcja jest jednym z patronów medialnych.
Bilety na wszystkie spektakle kosztują, w zależności od miejsca, od 10 do 30 złotych. Kupować je można w kasie Centrum Sztuki Mościce oraz on-line. Istnieje też możliwość zakupienia karnetu na wszystkie wydarzenia, w cenie 90 i 120 złotych.
Program:
9 października, godz. 19.00
Inauguracja MFTT SCENA OTWARTA
Wernisaż wystawy fotograficznej „Człowiek Tańca” (foyer)
Teatr Jo Strømgren Kompani, Norwegia, spektakl „A Dance Tribute to Ping Pong”, choreografia Jo Strømgren
Spotkanie z artystami po spektaklu (foyer)
10 października, godz. 19.00
Polski Teatr Tańca, Poznań, spektakl „Open Field”, choreografia Nadar Rosano oraz „Volta” choreografia Andrzej Adamczak
Spotkanie z artystami po spektaklu (foyer)
16 października, godz. 19.00
Teatr M&N Dance Company, Słowenia, spektakl „Urban Tales”, choreografia Michal Rynia i Nastja Bremec
Spotkanie z artystami po spektaklu (foyer)
17 października, godz. 19.00
Lubelski Teatr Tańca, Lublin, spektakl "Historie, których nigdy nie opowiedzieliśmy", choreografia Simone Sandroni
Spotkanie z artystami po spektaklu (foyer)
18 października, godz. 11.00 i 19.00
Pokaz etiud choreograficznych (wstęp wolny)
Finał konkursu choreograficznego SENSE OF MOVE (wstęp wolny)
20 października, godz. 19.00
Teatr Aura Dance Company, Litwa, spektakl „Make the Switch from Me”, choreografia Birutė Letukaitė
Spotkanie z artystami po spektaklu (foyer)
22 października, godz. 19.00
„Wszystko to z czym się (nie) urodziliśmy”, KIJO
„Zrozumieć ciszę”, choreografia Agnieszka Jania
spektakl warsztatowy, choreografia Ryszard Kalinowski, Scena OFF (wstęp wolny)
24 października, godz. 19.00
Tancerze Polskiego Baletu Narodowego, Warszawa oraz Zespół Tangueros Balticos, Gdańsk, spektakl „Tango Life”, premiera - spektakl w nowej odsłonie, choreografia Roman Komassa
Spotkanie z artystami po spektaklu (foyer)