Kolejne fragmenty „Panoramy Siedmiogrodzkiej”

 Muzeum Okręgowe w Tarnowie ma nadzieję na zakup kolejnych dwóch fragmentów „Panoramy Siedmiogrodzkiej”. Jeden z nich był do tej pory nieznany. Obydwa fragmenty znajdują się w rękach prywatnych.

 

Odnalezione zostały kolejne fragmenty „Panoramy Siedmiogrodzkiej. Jeden z nich, znany wcześniej, oznaczony numerem 17 w najnowszym wydawnictwie, w którym zebrano wszystkie znane fragmenty i informacje o tym obrazie (Adam Bartosz „Panorama Siedmiogrodzka”; Tarnów 2013) przedstawia rosyjską piechotę w natarciu prowadzoną przez konnego dowódcę – to fragment z dynamiczną sceną batalistyczną. Znajduje się w rekach prywatnych i niedawno właściciel zgłosił chęć sprzedaży tego dzieła. Fragment jest sygnowany przez Jana Stykę i niewątpliwie należy do ciekawszych zachowanych fragmentów Panoramy. - Właściciel zadeklarował chęć sprzedania obrazu właśnie do tarnowskiego muzeum i jest gotów poczekać aż zgromadzimy odpowiednie środki finansowe – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor muzeum.

Z kolei zwiedzający wystawę prezentującą „Panoramę Siedmiogrodzką” w Tarnowie turyści z Warszawy oglądając cały obraz odnaleźli fragment, który „pasuje” do obrazu będącego w ich posiadaniu. W tradycji rodzinnej obraz ten nazywany jest „Hucuł” w istocie zaś przedstawia piechura, Szeklera idącego do walki. To całkowicie nowy, nieznany do tej pory fragment. - To fragment z dolnej części wielkiego płótna, dodaje nam nowych informacji o barwie tej części obrazu, co jest ważne w związku z planowanym odtworzeniem Panoramy w kolorze. Można też mieć nadzieję, że kiedyś uda się odkupić ten fragment do zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie – deklaruje Andrzej Szpunar

„Panorama Siedmiogrodzka", której do dziś zachowały się jedynie fragmenty została namalowana przez znakomitych artystów polskich i węgierskich ponad 100 lat temu we Lwowie, w pięćdziesiątą rocznicę węgierskiego powstania narodowego 1848 - 1849.

Przedstawiała jedną z najsławniejszych bitew w dziejach tego powstania stoczoną 11 III 1849 roku przez wojska węgierskie, dowodzone przez gen. Józefa Bema. Zwycięska bitwa powstańców z wojskami austriackimi i rosyjskimi rozegrała się na równinie pod Sybinem, za którym w oddali wznosi się malownicze pasmo Karpat Siedmiogrodzkich. Inspiracją do powstania „Panoramy Siedmiogrodzkiej" stała się „Panorama Racławicka" namalowana w latach 1893 - 1894 przez kilkunastu artystów pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka z okazji 100 rocznicy insurekcji kościuszkowskiej. Została ona też wystawiona w czasie obchodów milenijnych na Węgrzech w 1896 roku i wywarła tam wielkie wrażenie.

Prace nad „Panoramą Siedmiogrodzką", liczącą 15 metrów wysokości i 120 obwodu, rozpoczęto w budynku rotundy w Parku Stryjskim we Lwowie, a trwały one pięć miesięcy. Pod kierunkiem Jana Styki pracowali węgierscy malarze Tihamer Margitay i Pal Vago oraz pejzażysta Bela Spanyi, a także Polacy: Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Michał Wywiórski; współpracował z nim niemiecki malarz Leopold Schonchen. „Panorama Siedmiogrodzka", niestety, nie dotrwała w całości do dziś. Została pocięta na fragmenty, z których znanych jest 36, a rozpoznany ostatnio w Tarnowie jest 37. Trwają poszukiwania dalszych.

10.10.2015
Komentarze:
Wnikliwy: 13.10.2015
Sympatyczne to Dyrektorze, że stara się Pan powiększyc kolekcję fragmentów Panoramy Siedmiogrodzkiej,zgromadzonych, opracowanych iopublikowanych przez p.Kustosz Alicję Majcher-Węgrzynek. Interesujące dlaczego nie poleca Pan internautom chociaż jednej z licznych jej publikacji, gdzie znjduje się wspomniany obraz wraz z ciekawą historią sprowadzenia go do Polski i dalszych jego losów.
Dociekliwy: 13.10.2015
Jakież względy wpłynęły na fakt, że w wiadomosci \"Kolejne fragmenty Panoramy Siedmiogrodzkiej\" promowane jest ku wielkiemu zdziwieniu czytelników, wydawnicwo byłego Dyrektora Muzeum / Adam Bartosz-\"Panorama Siedmiogrodzka\", Tarnów 2013/, które nigdy nie powinno się ukazać, powstało bowiem wbrew wszelkim prawom autorskim. Słynny tarnowski cyganolog, nigdy nie zajmował sie tematem panoramy, w wymienionej książce dopuscił sie zawłazczenia 30-letniego dorobku w temacie \"Panramy Siedmiogrodzkij\" byłej pracownicy Muzeum Okręgowego p.Kustosz Alicji Majcher-Węgrzynek.Niewątpliwie ten niemoralny i niezgodny z prawem precedens znacznie narusza prestiż wielce wysublimowanej placówki kulturalnej jaką jest Muzeum Okręgowe w Tarnowie.
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |