Na kolejne zajęcia z cyklu PracOFFnia zaprasza 17 i 18 oraz 24 października Tarnowskie Centrum Kultury. Na warsztaty „Obrazy szkłem malowane” organizatorzy zapraszają osoby, które ukończyły 16 lat. Koszt udziału w zajęciach wynosi 30 złotych. Zapisy już trwają.
Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na kolejne spotkanie ze szkłem na warsztatach z cyklu PracOFFnia. Podczas warsztatów „Obrazy szkłem malowane”, będzie można stworzyć niepowtarzalne i unikatowe kompozycje techniką fusingu.
Warsztaty „Obrazy szkłem malowane” odbędą się 17 i 18 oraz 24 października. Podczas pierwszych trzech godzin zajęć każdy z uczestników, zaprojektuje kompozycję obrazka, wytnie szklane elementy, które będą się na niego składać i zastosuje do ozdobienia fryty i farbę bomblującą oraz dwie tafle szkła. Tak przygotowany obrazek trafi do pieca, w którym w temperaturze 800 stopni Celsjusza stopi się w jedną całość. Uczestnicy po tygodniowej przerwie podczas jednej godziny wykończą swoje prace już przy użyciu preparatów stosowanych na zimno. Każde stworzone dzieło zostanie należycie oprawione i będzie to wspaniała pamiątka z warsztatów.
Szkło jest znane, produkowane i stosowane przez człowieka od kilku tysiącleci. Kolorowe elementy ze szkła, wypalone technika fusingu, niezwykłe połączenia barw, form, tonów posiadają tajemniczy urok, który polega na grze światła w krystalicznej strukturze szkła. Każdy taki element jest unikatowy i niepowtarzalny, a obrazy wykonane w tej technice mają swój indywidualny charakter.
Fusing to technika pracy ze szkłem, która w ostatnich latach zyskała duże uznanie wśród artystów, w takich dziedzinach, jak: architektura wnętrz, wzornictwo artystyczne i dekoracyjne i to dzięki niej powstają rzeźby, obrazy, przedmioty użytkowe oraz elementy aranżacji wnętrz. Ta technika polega na łączeniu ze sobą różnych szkieł w wysokiej temperaturze. W wyniku takiego procesu, który odbywa się w specjalnym piecu uzyskuje się oryginalne szklane formy. W ten sposób można stworzyć również konkretne kształty, czy przedmioty; kwiaty, liście, patery, wazony, świeczniki.
Technika fusingu znana jest także pod innymi nazwami, bezpośrednio odzwierciedlające istotę techniki, jak m.in.: gorące szkło, witraż amerykański, szkło stapiane. Technologia takiej obróbki szkła nie jest techniką nową. Dawna metoda „pate-de-verre" polegająca na topieniu i formowaniu pudrów szklanych znana jest jeszcze z czasów starożytnego Egiptu, która została rozwinięta w stapianie gotowych tafli szkła.
Na warsztaty organizatorzy zapraszają osoby, które ukończyły 16 lat. Czterogodzinne w sumie zajęcia odbędą się w dwóch grupach. Koszt udziału w warsztatach to 30 złotych. Zapisy w Biurze Obsługi TCK już trwają. Liczy się kolejność zgłoszeń, a gwarantem miejsca jest wpłata. Liczba miejsc jest ograniczona.