Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza 22 października o godzinie 18.30 na wernisaż wystawy „Wybalansowałam”. Na wystawie prezentowane są prace Zofii Stryjeńskiej, rysunki Agaty Endo Nowickiej inspirowane postacią Stryjeńskiej oraz teksty Angeliki Kuźniak. Ekspozycję będzie można oglądać w Tarnowie do 22 listopada.
Na wernisaż wystawy „Wybalansowałam” prac Zofii Stryjeńskiej, Agaty Endo Nowickiej oraz Angeliki Kuźniak zaprasza 22 października o godzinie 18.30 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie spotkanie z dwoma współautorkami.
Wystawa prezentuje obrazy Zofii Stryjeńskiej z tarnowskiej kolekcji oraz nowe rysunki Agaty Endo Nowickiej inspirowane postacią Stryjeńskiej. Osią wystawy są teksty Angeliki Kuźniak opisujące niezwykłe życie artystki, fragmenty biografii „Stryjeńska. Diabli nadali”, która wkrótce się ukaże.
Tytułowe „wybalansowałam”, wyjęte z zapisków Stryjeńskiej, przekornie podkreśla „balans”, który z jej pełnego przygód życia skutecznie się wymykał.
Zofia Stryjeńska urodziła się w 1891 roku w Krakowie, zmarła w roku 1976 w Genewie. Zajmowała się malarstwem, grafiką użytkową, ilustracją, scenografią, wystrojem wnętrz, a także projektami talerzy i zabawek dla dzieci. Była najbardziej znaną i najwybitniejszą, obok Tamary Łempickiej, polską artystką okresu dwudziestolecia międzywojennego. Obrazy jej autorstwa – charakteryzujące się żywą kompozycją i szeroką paletą barw – chwalone przez krytyków i uwielbiane przez Polaków weszły do powszechnego obiegu poprzez reprodukcje na plakatach, kartach pocztowych czy pudełkach czekoladek. A sama Stryjeńska – ceniona i nagradzana, odważna i ekscentryczna – pozostała jedną z najbardziej wyrazistych postaci polskiej sztuki I połowy XX wieku.
Tarnów posiada kolekcję 33 obrazów Zofii Stryjeńskiej. Prace z tarnowskiej kolekcji podzielone są na cztery tematy: „Postaci”, „Tematyka biblijna”, „Wieś polska” oraz „Stroje i tańce ludowe”. 20 z nich malowanych było temperą na płótnie lub kartonie, pozostałe techniką mieszaną na papierze. Darczyńcą tych obrazów był ksiądz prof. Alojzy Franciszek Nosal. Gromadzoną za życia kolekcję obrazów Zofii Stryjeńskiej przekazał Tarnowowi w 1993 roku. Kolekcja została poddana zabiegom konserwatorskim ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego, który przed wojną zamawiał u Stryjeńskiej projekty papierów wartościowych. Kolekcja znajduje się w depozycie w Muzeum Okręgowym w Tarnowie.
Organizatorzy przygotowali program zajęć i spotkań towarzyszących wystawie. Na wszystkie te imprezy wstęp jest wolny.
Program towarzyszący:
Sobota, 24 października – godz. 11.00
„Zosia maluje w art déco” warsztaty plastyczne dla dzieci. Prowadzenie: Aleksandra Kubisztal. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: kubisztal@bwa.tarnow.pl, tel. 606 146 520
Niedziela, 25 października – godz. 15.00
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie z udziałem mieszkańców ulicy Zofii Stryjeńskiej
Wtorek, 27 października – godz. 18.00
„Ponad wszystko ilustratorka? O sztuce Zofii Stryjeńskiej, a szczególnie o jej ilustracjach książkowych” – wykład Światosława Lenartowicza, kustosza w Muzeum Narodowym w Krakowie, kuratora monograficznej wystawy Zofii Stryjeńskiej.
Niedziela, 15 listopada - godz 15.00
Po wystawie oprowadza Marek Popiel – autor książki „Polska sercem malowana” i opiekun tarnowskiej kolekcji Stryjeńskiej z ramienia Urzędu Miasta Tarnowa
Niedziela, 22 listopada - godz. 15.00
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie (Festiwal ArtFest)