Na kolejne prezentacje do Centrum Sztuki Mościcie zapraszają 22 października o godzinie 19.00 organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca „Scena Otwarta”. Tym razem widzowie obejrzą dwa spektakle sceny OFF oraz przedstawienie będące podsumowaniem warsztatów tańca. Wstęp wolny.
Kolejne spektakle w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca „Scena Otwarta” odbędą się 22 października w Centrum Sztuki Mościce.
O godzinie 19.00, w ramach sceny offowej, rozpoczną się prezentacje dwóch przedstawień zrealizowanych przez niszowe teatry tańca – polską grupę Kijo oraz Agnieszkę Janię i grupę osób niesłyszących.
„Wszystko to z czym się (nie) urodziliśmy” to tytuł spektaklu grupy Kijo. Kijo to platforma artystyczna stanowiąca przestrzeń dla spotkania, wymiany doświadczeń, współpracy i działania. W procesie twórczym poszukuje rozwiązań na gruncie improwizacji, tańca współczesnego, teatru fizycznego czy sztuk walki.
Tematem zainteresowań twórców spektaklu jest ludzkie ciało. Ciało jako forma i treść jednocześnie, ciało będące obszarem badania i odkrywania psychicznych i fizycznych granic swoich i drugiego człowieka. Ciało wystawione na ból, ciało odczłowieczone, ciało pozbawione wymiaru seksualności, ciało odestetyzowane.
Wymowa performance’u ma charakter uniwersalny, skłania do refleksji, że droga każdego z nas to podejmowanie ryzyka bliskości, nieraz całkowitego obnażenia, wyjścia w nieznane, a to z kolei naraża nas na konflikt pomiędzy własnymi potrzebami, pragnieniami a oczekiwaniami innych wobec nas. „Wszystko to, z czym się (nie) urodziliśmy” to próba odszukania granic tożsamości człowieka w cielesności i fizjologii, dostarczająca doznań nieoczekiwanych, nie zawsze w pełni świadomych, ale zawsze skrajnie intensywnych. Autorami choreografii są: Michał Ratajski, Adrian Bartczak i Małgorzata Lipczyńska.
„Zrozumieć ciszę” to spektakl, będący wynikiem spotkania Agnieszki Jani, studentki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu oraz Agaty Mikuły, Anety Tadel i Kamila Rozkuszki – trojga nastolatków, którzy od dzieciństwa zmagają się z różnymi dysfunkcjami słuchu, na co dzień uczniów Zespołu Szkół dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Tarnowie.
Spektakl wprowadza widza w świat tańczących dłoni, których ruch niesie ze sobą wyjątkowe znaczenia. Cisza w sposób naturalny staje się narzędziem służącym podtrzymywaniu dramatycznego napięcia i paradoksalnie wiele mówi. „Zrozumieć ciszę” jest próbą wprowadzenia widza do świata osób niesłyszących, przyczyniającą się do wzrostu świadomości społecznej i przełamywania barier nie tylko komunikacyjnych, a co najważniejsze, stwarzającą możliwość wypowiedzi twórczej osobom niesłyszącym.
Na zakończenie wieczoru w CSM zaprezentowany zostanie spektakl będący efektem warsztatów prowadzonych dla młodych adeptów tańca współczesnego przez tancerza i choreografa Ryszarda Kalinowskiego.
Wstęp na spektakle sceny offowej jest wolny, a po prezentacjach zaplanowano także spotkanie z artystami.
Projekt „Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca Scena Otwarta” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Wydarzenia artystyczne”, priorytet „Teatr i Taniec”.
Nasza redakcja jest jednym z patronów medialnych imprezy.