To był dobry rok
Azoty Tarnów to firma, która w okresie ostatniego roku zebrała sporo prestiżowych nagród. Sukcesem stał się m.in. debiut giełdowy będący wstępem do pełnej prywatyzacji firmy. Emisja akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w 2008 uznana została za wydarzenie „które zmienia oblicze polskiego przemysłu”.
30 czerwca zarząd Azotów Tarnów podsumował wyniki finansowe i osiągnięcia po roku funkcjonowania akcji spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych. Emisja akcji Azotów uznana została za wydarzenie "które zmienia oblicze polskiego przemysłu". Azoty Tarnów są obecnie uczestnikiem indeksów giełdowych sWIG-80 i WIG - chemia, które akcjonariuszom i inwestorom pozwalają na bieżąco oceniać osiągnięcia i wartość firmy w bezpośrednim otoczeniu konkurencyjnym. Już od chwili debiutu Azoty są widocznym na tle innych spółek uczestnikiem notowań giełdowych.
Ostatni, zły rok dla gospodarki okazał się całkiem niezłym czasem dla tarnowskich Azotów. Po ubiegłorocznym debiucie na giełdzie, przedsiębiorstwu udało się uzyskać z niej prawie 300 milionów złotych. Od tej pory nie było w zasadzie tak udanego debiutu. Emitowanych zostało ponad 15 milionów akcji, które z czasem na tyle zyskały na wartości, że pozyskano środki na inwestycję i rozwój firmy. Struktura akcjonariatu spowodowała, że Azoty nadal są spółką, w której bezpośrednio i pośrednio większościowy pakiet akcji ma Skarb Państwa, a równocześnie w składzie akcjonariatu pojawił się Ciech i PGNiG, co rodzi nowe możliwości, zarówno w kontekście prywatyzacji jak i ewentualnych wspólnych inwestycji. Deklarowany wynik netto za ubiegły rok został zrealizowany, co korzystnie wpływa na wiarygodność firmy. Od połowy grudnia ubiegłego roku nastąpiło gwałtowne odwrócenie spadkowego trendu i na giełdzie Azoty wyraźnie pną się do góry. Dynamika kursu jest wyższa niż innych spółek z pokrewnych branż, a przedstawione przez Zarząd wykresy jednoznacznie wskazują, że obecnie lepiej inwestować w akcje Azotów niż w akcje ... złota
Obecnie Azoty realizują zadania inwestycyjne zapowiadane w pakiecie emisyjnym. Część nich została już zrealizowana, kolejne są w trakcie. Ten rok będzie rokiem przygotowywania następnych inwestycji. Nakłady dotyczyć będą głównie projektowania i przygotowania infrastruktury do ich realizacji.
Zakłady Azotowe to jednak przede wszystkim firma postrzegana przez mieszkańców Tarnowa jako organizm, który skutecznie powinien działać na rzecz miasta i swoich pracowników. Znaczenie, rola i skala działania Azotów przekłada się dla miasta na wymierne korzyści finansowe - niemal 1/3 wpływów z tytułu podatku od nieruchomości pochodzi właśnie od Azotów. Zakłady są też mecenasem sportu i kultury. Są to działania podejmowane w ramach strategii marketingowej spółki na rzecz lokalnej społeczności. Tylko w 2008 roku na sport amatorski i kwalifikowany spółka przeznaczyła prawie 2,5 miliona złotych, na wydarzenia kulturalne ponad 160 tys. złotych i na inne działania blisko 50 tysięcy. Branżą najmocniej wspieraną jest sport, a zakłady koncentrują się głównie na współpracy z dwiema organizacjami sportowymi, trwale już wpisanymi w panoramę sportową Tarnowa – Żużlową Spółką Akcyjną Unia Tarnów oraz ZKS Unia Tarnów. Spośród imprez kulturalnych, największym wsparcie zakładów cieszy się Tarnowska Nagroda Filmowa jako impreza, która prezentuje zarówno spółkę jako swojego partnera jak i samo miasto.
Obecnie, po latach chudych, firma konsekwentnie próbuje realizować założenia wieloletniej strategii rozwoju, dostosowując się jednocześnie do procesów decydujących o przyszłości rynku. Przedsięwzięcie to, realizowane m.in. z wykorzystaniem środków finansowych pozyskanych z emisji akcji na rynku kapitałowym, jest jednym z największych projektów inwestycyjnych na rzecz rozwoju w polskim przemyśle chemicznym.
01.07.2009