Ognik – przyjemne z bardzo pożytecznym

 Wszystkiego, albo prawie wszystkiego o bezpieczeństwie pożarowym mogą dowiedzieć się najmłodsi w Ogniku – pierwszej w Polsce sali edukacyjnej, którą wygospodarowali i zagospodarowali tarnowscy strażacy. Jest tu i prawdziwy dym, i drzwi, za którymi tli się ogień, i telefon, z którego wezwać można pomoc. A żadna pogadanka nie zapada dzieciom w pamięć, tak jak praktyka.

 

W siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie 22 października uroczyście otwarta została pierwsza w Polsce sala edukacyjna Ognik, przygotowana przez strażaków w ramach programu Bezpieczna+.

Obiekt powstał dzięki współpracy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej i Ministerstwa Edukacji Narodowej, z ramienia którego otwarcia dokonała sekretarz stanu Urszula Augustyn.

Oprócz Urszuli Augustyn na otwarciu pojawili się także gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, nadbryg. Andrzej Mróz, Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej i st. bryg. Tadeusz Sitko, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie. Głównym celem programu, w ramach którego uruchomiono salę edukacyjną, jest poprawa bezpieczeństwa najmłodszych oraz kształtowanie ich wiedzy, świadomości i umiejętności zachowania się w obliczu zagrożenia pożarowego.  
W obiekcie strażacy będą prowadzić, zarówno teoretyczne jak i praktyczne zajęcia szkoleniowe dla dzieci, wykorzystując prezentacje multimedialne i sprzęt pożarniczy. Jednym z elementów jest także, dostosowane do wieku i możliwości dzieci, szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Sala, choć niewielka, wzbudza wśród najmłodszych spore zainteresowanie. Jest tu i dzwonek wzywający strażaków do akcji, są ciepłe drzwi za którymi prawdopodobnie czai się ogień, jest prawdziwy dym, przed którym trzeba nauczyć się uciekać, jest wreszcie telefon, przy którym dzieci uczą się wzywać pomocy. Jest też fantom do nauki pierwszej pomocy i lekko nadgryzione płomieniami sprzęty. Wszystko to wzbudza u najmłodszych na tyle duże zainteresowanie, że opuszczając to miejsce wiedzą dużo więcej niż ze zwykłej szkolnej pogadanki. A jest to wiedza, której przecenić nie sposób.

 

 

22.10.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Mija rok od wyborów samorządowych. Czy zauważyłeś zmiany w funkcjonowaniu Tarnowa i jak je oceniasz?
| | | |