Kiedy słońce było bogiem

 Muzeum Etnograficzne – Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz Farma Iluzji sp. z o.o., zapraszają na otwarcie  unikatowej wystawy poświęconej starożytnemu Egiptowi, które odbędzie się 2 listopada. Ekspozycję będzie można oglądać w Tarnowie 31 stycznia przyszłego roku.

 

Na otwarcie wystawy poświęconej starożytnemu Egiptowi zaprasza 2 listopada o godzinie 18.00 Muzeum Etnograficzne w Tarnowie.

Wystawa zatytułowana „Gdy słońce było bogiem”, to multimedialna ekspozycja interaktywno - edukacyjna, będąca jedynym profesjonalnym projektem tego typu w Polsce. Zrealizowana jest w nowatorskiej konwencji, która łączy wystawę z widowiskiem. Operując elementami show, światłem, dźwiękiem oraz efektami wzbudzającymi grozę i zaskoczenie, przekracza granicę tradycyjnego wystawiennictwa. Wystawa jest wydarzeniem z zakresu mixed media i  absolutnym pionierem tego nurtu w Polsce.

Uczestnicy zostaną poprowadzeni przez multimedialnego przewodnika do wnętrza świątyni oraz grobowca faraona, gdzie przeżyją spotkanie z egipskimi bogami, mumiami, odkryją tajemnicę legendy o klątwie faraona, staną twarzą w twarz z mumią i  będą uczestniczyć w budzących fascynacje rytuałach mumifikacji.

Po zapoznaniu się z kulturą i historią starożytnego Egiptu przejdą do specjalnie przygotowanego pomieszczenia, gdzie zapoznają się z techniką i sztuką balsamowania. Dodatkową atrakcją będzie możliwość samodzielnego przeprowadzenia procesu mumifikacji pod nadzorem osoby prowadzącej, która jednocześnie wyjaśni w jakim celu zachowywano ciało zmarłego w nienaruszonym stanie. Dodatkową, zdobytą umiejętnością będzie zapoznanie się z techniką bandażowania płótnem.

Równolegle będą prowadzone warsztaty  plastyczne nawiązujące do symboliki starożytnego Egiptu. Pod nadzorem plastyka wykonane zostaną  talizmany  z wyobrażeniem skarabeusza oraz kota bogini Bastet z wykorzystaniem masy solnej, farb i pasmanterii. Propozycją dla starszych grup będzie możliwość nanoszenia hieroglifów i wzorów fresków ściennych na czystych, lnianych torbach. Ułatwieniem pracy będą specjalnie przygotowane szablony. Najmłodsi będą mogli wykonać z kartonu maski bogów egipskich. Wykonane prace autorzy zabierają ze sobą. - Poprzez uczestnictwo w warsztatach młodzież poszerzy wiedzę historyczną w sposób trwały, skuteczny i przyjemny, nabędzie nowe umiejętności z zakresu  rzemiosła artystycznego, zostanie rozbudzona twórcza i estetyczna postawa oraz chęć do kreatywnego poznawania świata – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor muzeum. - Warsztatom towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna o starożytnym Egipcie opisująca m.in. położenie geograficzne i warunki naturalne, okresy w rozwoju i zjednoczeniu Egiptu, wierzenia Egipcjan, architekturę (główne świątynie, piramidy) mumifikację i pogrzeby, system pisma zaliczany do najstarszych na świecie.

Pieczę merytoryczną nad projektem objął prof.dr hab. Karol Myśliwiec, egiptolog, dyrektor Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN.

Ekspozycję będzie można oglądać w Tarnowie do 31 stycznia 2016 roku.

30.10.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Mija rok od wyborów samorządowych. Czy zauważyłeś zmiany w funkcjonowaniu Tarnowa i jak je oceniasz?
| | | |